Με τον Αγκιμπού Καμαρά να γίνεται η «χρυσή» αλλαγή του Πέδρο Μαρτίνς, ο Ολυμπιακός ήρθε ισόπαλος με την Λουντογκόρετς (1-1) και πάει για την πρόκριση στη Βουλγαρία.

Παρότι αμυντικά είχε πολλά κενά και λίγο έλειψε να πληρώσει και το -για μία ώρα- κακό κοουτσάρισμα του Πέδρο Μαρτίνς στο ματς, ο Ολυμπιακός έμεινε «όρθιος» απέναντι στην Λουντογκόρετς (1-1) και πάει για την πρόκριση σε μια εβδομάδα στην Βουλγαρία!

Δεν είχαν καλή απόδοση οι «ερυθρόλευκοι», που μετά τη συμπλήρωση μιας ώρας και τις διορθωτικές κινήσεις του Μαρτίνς άλλαξαν πρόσωπο, πίεσαν ασφυκτικά τους Βούλγαρους και κατάφεραν να βρουν το γκολ της ισοφάρισης με τον Αγκιμπού Καμαρά στο 87’. Ο Ντεσπότοφ είχε δώσει προβάδισμα στους φιλοξενούμενους και ο ίδιος λίγο έλειψε να «σοκάρει» τους Πειραιώτες στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων όταν αστόχησε σε κενή εστία και με το σκορ στο 1-1.

Εξαιρετικός ο Βαλμπουενά αλλά κουράστηκε, καλύτερος από όλους τους αμυντικούς ο Μπα, ενώ ο Εμβιλά μπήκε στο ημίχρονο και κάλυψε τα κενά στον άξονα, δείχνοντας πως είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟΣ για τον Ολυμπιακό!