Ο Παναθηναϊκός έφθασε τους 20 βαθμούς με την 5η νίκη του στη διοργάνωση και ανέβηκε στην 5η θέση της κατάταξης, έμενε στους 17 και γνώρισε την 5η ήττα της.

Η πρώτη καλή στιγμή του αγώνα ήταν για τη Λαμία στο 38΄, όταν ο Σκόνδρας πήρε την μπάλα έξω από την περιοχή έκανε το δυνατό αριστερό σουτ το οποίο απέκρουσε δύσκολα σε κόρνερ ο Διούδης. Ακολούθησε κεφαλιά του Τουράμ στο ίδιο λεπτό που μπλόκαρε σταθερά την μπάλα ο Διούδης.

Οι «πράσινοι» αντέδρασαν και στο 44΄, στην πρώτη καλή ευκαιρία που δημιούργησαν, σκόραραν με πέναλτι του Χατζηγιοβάνη, τον οποίο ένα λεπτό νωρίτερα κέρδισε ο ίδιος σε ανατροπή του από τον Θεοδωρόπουλο.

Στο δεύτερο ημίχρονο το σκηνικό δεν άλλαξε, με τις δύο ομάδες να φθάνουν δύσκολα στα αντίπαλα καρέ, αλλά στο 60΄ ο Παναθηναϊκός απέκτησε αριθμητική υπεροχή, αφού αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα για αγκωνιά στον Μπουζούκη ο Μπεχαράνο.

Το σημείο ήταν καθοριστικό, αφού με παίκτη λιγότερο οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να γυρίσουν το παιχνίδι. Ο Παναθηναϊκός είχε τον έλεγχο, δημιούργησε μάλιστα κάποιες ευκαιρίες για γκολ κι έφθασε στο 2-0 με σουτ του Περέα στο 82΄, μετά από ωραία ατομική προσπάθεια. Στο 88΄ σε κεφαλιά του Κουρμπέλη η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι.

Διαιτητής: Γιώργος Τάσσης (Ηπείρου)

Κίτρινες κάρτες: Νούνες, Μπεκ – Βάντερσον, Μπεχαράνο, Σκόνδρας

Κόκκινες κάρτες: Μπεχαράνο (60΄ 2η κίτρινη)

Οι συνθέσεις των ομάδων

Παναθηναϊκός (Γιώργος Δώνης): Διούδης, Αποστολάκης, Πούγγουρας, Κολοβέτσιος, Ινσούαν Κουρμπέλης, Νούνες, Μπουζούκης (80΄ Μπεκ), Χατζηγιοβάνης, Ζαχίντ (53΄ Περέα), Μακέντα (87΄ Καμπετσής).

Λαμία (Άκης Μάντζιος): Θεοδωρόπουλος, Σκόνδρας, Πλιάτσικας, Αντέτζο, Βάντερσον, Δημούτσος, Μπεχαράνο, Ρόμανιτς (80΄ Σάλιακας), Καραμάνος, Βασιλόγιαννης (63΄ Μπουλούλης), Τουράμ.