Μετά από ένα συγκλονιστικό δεύτερο ημίχρονο, Πανιώνιος και Άρης αναδείχθηκαν ισόπαλοι με σκορ 1-1 στη Νέα Σμύρνη, στο παιχνίδι με το οποίο άνοιξε την αυλαία της 9ης αγωνιστικής της Super League.

Με δέκα παίκτες έπαιξαν σε όλο σχεδόν το β’ μέρος οι γηπεδούχοι, που προχώρησαν και σε δύο αναγκαστικές αλλαγές, ωστόσο κατάφεραν να προηγηθούν στο σκορ και να αντέξουν ως το 85ο λεπτό. Με την τύχη της μπορεί να τα βάλει η ομάδα του Μίχαελ Ένινγκ που… τράκαρε στον Ζερεμί Μαλέρμπ και τα δοκάρια του!

Μέτριο το πρώτο μέρος, με τον Άρη να απειλεί σε φάση διαρκείας με τους Νικολά Ντιγκινί και Μπράουν Ιντέγε στο 23′ και τον Πανιώνιο να «απαντά» με την κεφαλιά του Στέφανου Ευαγγέλου στο αμέσως επόμενο λεπτό. Ο Μαλέρμπ είδε την μπάλα να περνά δίπλα από την εστία του στο σουτ του Γιάννη Φετφατζίδη, ενώ αντέδρασε εντυπωσιακά στην προσπάθεια του Ιντέγε στο 35′. Οι «κυανέρυθροι» σκόραραν στο 37′, όμως το γκολ του Μπατσανά Αραμπούλι ακυρώθηκε, καθώς ο σκόρερ υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ, ενώ υποχρεώθηκαν σε αναγκαστική αλλαγή, με τον Νόβιτσα Μαξίμοβιτς να τραυματίζεται σοβαρά στον αστράγαλο και να εγκαταλείπει με ασθενοφόρο το γήπεδο!

Ο αντικαταστάτης του Μαξίμοβιτς, Νεμάνια Μιλόγεβιτς, αντίκρισε δυο κίτρινες κάρτες σε διάστημα τριών λεπτών (46′ για σκληρό μαρκάρισμα στον Χαβιέ Ματίγια και 48′ για «θέατρο», ζητώντας πέναλτι) και αποβλήθηκε! Οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να πιέζουν, με τον Μαλέρμπ να αποκρούει το σουτ του Ντιγκινί στο 55′ ενώ στο 63′ ο Μπρούνο Γκάμα ζήτησε πέναλτι, αλλά ο Ευάγγελος Μανούχος -με τη συνδρομή του VAR- έδωσε συνέχεια στο παιχνίδι. Τρία λεπτά μετά και κόντρα στη ροή του αγώνα, ο Πανιώνιος άνοιξε το σκορ: ο Πέδρο Άρτσε σούταρε, η μπάλα κόντραρε στον Κόρχουτ και κατέληξε στα δίχτυα του Φαμπιάν Έμαν για το 1-0! Αναγκαστική αλλαγή έγινε λίγο αργότερα και ο σκόρερ Άρτσε… Ο Ένινγκ τα έπαιξε όλα για όλα και εν τέλει είδε την ομάδα του να ισοφαρίζει με πανέμορφη ενέργεια και δεξί σουτ του Λίντσεϊ Ρόουζ στο 85′! Τρία λεπτά αργότερα, η κεφαλιά του Φραν Βέλεθ σταμάτησε στο δεξί δοκάρι του Μαλέρμπ, με τον τερματοφύλακα του Πανιωνίου να διώχνει στη συνέχεια στο σουτ του Ντάνιελ Λάρσον. Οι «κίτρινοι» πρόλαβαν να καταγράψουν και δεύτερο δοκάρι, στο 94ο λεπτό, σε κεφαλιά του Μάρτιν Τόνσο, με το 1-1 να μένει μέχρι τέλους.

Διαιτητής: Ευάγγελος Μανούχος (Αργολίδας)

Κίτρινες: Μαξίμοβιτς, Κόρμπος, Μιλόγεβιτς, Αραμπούλι, Λυμπεράκης – Γκάμα, Βέλεθ

Κόκκινες: Μιλόγεβιτς

Οι συνθέσεις:

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Νικόδημος Παπαβασιλείου): Μαλέρμπ, Σταυρόπουλος, Ευαγγέλου, Λυμπεράκης, Παπαγεωργίου, Κόρμπος, Οικονομίδης, Μαξίμοβιτς (41′ Μιλόγεβιτς), Άρτσε (71′ Τσιλούλης), Αραμπούλι, Παπανικολάου (83′ Ρέντζας).

ΑΡΗΣ (Μίχαελ Ένινγκ): Έμαν, Σούντγκρεν (84′ Μαντσίνι), Βέλεθ, Ρόουζ, Κόρχουτ, Σάσα, Ματίγια, Γκάμα (65′ Τόνσο), Ντιγκινί (78′ Λάρσον), Φετφατζίδης, Ιντέγε.

*** Περίπου μία ώρα πριν την έναρξη της αναμέτρησης, η ΠΑΕ Πανιώνιος -έπειτα και από τη σύμφωνη γνώμη της Αστυνομίας- αποφάσισε να ανοίξει τη Θύρα 1, ώστε να φιλοξενηθούν οι περίπου 300 φίλοι του Άρη που είχαν μαζευτεί έξω από το γήπεδο της Νέας Σμύρνης.

*** Παρέα με τον διευθυντή του ποδοσφαιρικού τμήματος του Άρη, Άγγελο Χαριστέα, παρακολούθησε την αναμέτρηση ο προπονητής της Εθνικής Ελλάδας, Τζόνι φαν’τ Σιπ. Μαζί με τον Ολλανδό ήταν και ο τεχνικός διευθυντής της Εθνικής μας, Τάκης Φύσσας, αλλά και ο προπονητής της Εθνικής Ελπίδων, Γιάννης Γκούμας.

*** Ο Μάτιτς Κότνικ έμεινε τελικά εκτός αποστολής του Πανιωνίου, καθώς στην προθέρμανση ένιωσε ενοχλήσεις. Ο Ζερεμί Μαλέρμπ κάθισε κάτω από τα δοκάρια, ενώ στον πάγκο βρέθηκε ο Δημήτρης Νίκας.

*** Ο Νόβιτσα Μαξίμοβιτς υπέστη κάταγμα σφυρού και περόνης στον αστράγαλο και θα πρέπει να υποβληθεί σε χειρουργική επέμβαση χάνοντας τη συνέχεια της σεζόν!