Παράσταση για έναν ρόλο είχαμε στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης», αφού ο Ολυμπιακός ήταν εντυπωσιακός στον αγώνα με τον Αστέρα Τρίπολης για την 14η ημέρα της Super league. Η ομάδα του Πειραιά νίκησε εύκολα στην πρωτεύουσα της Αρκαδίας τον Αστέρα με 5-0 σημειώνοντας τέσσερα τέρματα στο πρώτο 45λεπτο με τους Μασούρα στο 5΄, Ποντένσε στο 9΄ και Ελ  Αραμπί στο 34′ και  44΄ και ένα ακόμη στο Β΄ ημίχρονο με τον Μασούρα στο 73΄. Ο Αστέρας έπαιζε από το 16΄ με δέκα παίκτες λόγο αποβολής του Πασαλίδη.

Χωρίς δυσκολία ο ΠΑΟΚ πέρασε με ένα ακόμα νικηφόρο αποτέλεσμα από την έδρα του ουραγού Παναιτωλικού, νικώντας με 3-0 την ομάδα του Αγρινίου και συνεχίζοντας στην δρόμο για την διεκδίκηση και του φετινού πρωταθλήματος. Στο 7′ ο Πέλκας έκανε το 1-0, στο 66′ ο ΠΑΟΚ εδραίωσε τη νίκη του με ένα δεύτερο γκολ, που σημείωσε ο Λημνιός. Τρία λεπτό αργότερα ήταν η σειρά του Ακπομ να φτάσει στο γκολ