Οι «μικροί» συνεχίζουν να δείχνουν τα… δόντια τους στους «μεγάλους» στο κύπελλο Ελλάδας. Εκτός από τον αγώνα του Παναθηναϊκού με την Παναχαϊκή (3-1) χθες έγιναν και άλλοι τρεις αγώνες, στους δύο εκ των οποίων οι ομάδες που ήταν αουτσάιντερ θριάμβευσαν. Ο λόγο γίνεται για τις Καλαμάτα και Καβάλα οι οποίες όχι μόνο κοίταξαν στα μάτια τους αντιπάλους τους αλλά κατάφεραν να πάρουν και ένα ισχυρό προβάδισμα για την πρόκριση στους «16».

Η Καλαμάτα νίκησε με 3-0 την ΑΕΛ χάρις στα τέρματα του Αλεξόπουλου (39΄, 72΄, 90+4΄), ενώ η ΑΕΛ τελείωσε το παιχνίδι με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Γκόλια με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 82ο λεπτό. Μετά το παιχνίδι όλοι οι παίκτες της «Μαύρη Θύελλας» ξέσπασαν σε έντονους πανηγυρισμούς καθώς πήραν μία δικαιότατη νίκη που θύμισε τις παλιές καλές εποχές της ομάδας.

Μετά την Καλαμάτα σειρά ήταν της Καβάλας να νικήσει με 2-0 τον ΟΦΗ στο στάδιο «Ανθή Καραγιάννη». Η Καβάλα, προηγήθηκε 2-0 στο πρώτο ημίχρονο με τέρματα του Κουτσούμπα στο 6΄ (κεφαλιά) και του Βασίλη Παπαδόπουλου στο 38΄ (κεφαλιά) και κατάφερε να διατηρήσει ανέπαφη την εστία της μέχρι το τέλος του αγώνα. Ο ΟΦΗ παρατάχθηκε με πολλά νέα πρόσωπα στον αγωνιστικό χώρο αλλά αυτό δεν αποτελεί δικαιολογία για τους Κρητικούς και τώρα θα πρέπει να κάνουν πολύ μεγάλη προσπάθεια στον επαναληπτικό για να ανατρέψουν την σε βάρος τους κατάσταση.

Από εκεί και πέρα στους «16» του Κυπέλλου Ελλάδας βρίσκεται ουσιαστικά από χθες ο Πανιώνιος, καθώς επιβλήθηκε 3-0 του Ολυμπιακού Βόλου στο Αλκαζάρ. Οι «κυανέρυθροι» σε αντίθεση με τους αγώνες του πρωταθλήματος που έχουν δώσει μέχρι τώρα στην υποχρέωσή του για το κύπελλο δεν έδωσαν δικαιώματα και δικαίως έφτασαν στην επιτυχία. Τα γκολ που χάρισαν τη νίκη στην ομάδα της Νέας Σμύρνης σημείωσαν ο Εμμανουηλίδης στο 57ο (με πέναλτι) και στο 88ο λεπτό και ο Οικονομίδης στο 64ο λεπτό. Οι πρώτοι αγώνες της πέμπτης φάσης του κυπέλλου ολοκληρώνονται σήμερα με τις αναμετρήσεις του Πλατανιά με τον Αστέρα Τρίπολης, του Ιάλυσου με τον Παναιτωλικό, του Αιολικού με την Λαμία και των Τρικάλων με τον Εργοτέλη.