Θετικός στο πρώτο εκτός έδρας παιχνίδι του στην φάση των ομίλων, ο ΠΑΟΚ κέρδισε πολύ σημαντικό βαθμό με το ισόπαλο 0-0 από την φορμαρισμένη Γρανάδα, στην έδρα της Ισπανικής ομάδας στην Ανδαλουσία.
Καλός ο ΠΑΟΚ στο πρώτο ημίχρονο, έπαιξε επιθετικό ποδόσφαιρο διεκδικώντας το γκολ απέναντι σε μία ομάδα, η οποία παρά τις ελλείψεις της είχε επίσης μία αξιόλογη αγωνιστική παρουσία.

Στο 17′ ο ΠΑΟΚ πλησίασε για πρώτη φορά στην εστία του Ρούι Σίλβα με αξιώσεις, όμως η κεφαλιά του Βαρέλα από φάουλ του Σβαμπ, έφυγε άουτ.

Η πολύ καλή ευκαιρία για τους παίκτες του ΠΑΟΚ ήρθε στο 28΄, όταν από σέντρα του Ινγκασον ο Σβαμπ έκανε πλασαριστό σουτ πάνω στο δεξί δοκάρι του τερματοφύλακα της ισπανικής ομάδας.

Στο 32′ οι Ισπανοί πλησίασαν με αξιώσεις την εστία του Ζίφκοβιτς, αλλά ο Ματσίς δεν μπόρεσε να παραβιάσει την εστία του Σέρβου γκολκίπερ. Στο 44′ ο Ίνγκασον βρήκε χώρο και δοκίμασε το πόδι του, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Στην επανάληψη η Γρανάδα κατέβηκε πιο επιθετικά και στο 50′ έχασε μία πολύ καλή ευκαιρία, όταν κεφαλιά του Γκοναλόν εξουδετέρωσε ο Ζίβκο Ζίβκοβιτς.

Στο 84′ ο Κάρολ Σβιντέρσκι που πριν λίγο πήρε θέση στο παιχνίδι, έκανε κοντινό πλασέ αλλά δεν αιφνιδίασε τον τερματοφύλακα της Γρανάδα που κράτησε την εστία του ανέπαφη.

Στο 87′ νέα πολύ καλή ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ με τον Αντρίγια Ζίβκοβιτς, που σούταρε για να εξουδετερώσει ο Σίλβα. Στο 91′ ο Σβαμπ σπρώχθηκε από αντίπαλο του μέσα στην περιοχή και ζήτησε την έσχατη των ποινών, χωρίς όμως ο Πορτογάλος διαιτητής να καταλογίσει την παράβαση.