Πολύ πιο δύσκολα από το αναμενόμενο η ΑΕΚ προκρίθηκε στα play off του Europa League, καθώς αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με την Κραϊόβα στο κεκλεισμένων των θυρών ΟΑΚΑ.

Έτσι, χάρη στη νίκη της 2-0 στο πρώτο ματς εξασφάλισε το «εισιτήριο» για την επόμενη φάση όπου θα αντιμετωπίσει την Τραμπζονσπόρ (22/8 ΟΑΚΑ – 29/8 Τραπεζούντα). Το σκορ άνοιξε ο Πέτρος Μάνταλος στο 26΄ και ισοφάρισε ο Ιβάνοφ στο 63΄.

Τα λάθη και τα αμυντικά κενά της ΑΕΚ δεν διορθώθηκαν ούτε στο β΄ ημίχρονο με αποτέλεσμα ο Καρντόσο να προχωρήσε νωρίς σε διπλή αλλαγή, πριν από τη συμπλήρωση μίας ώρας, ρίχνοντας στο ματς τους Σιμάο, Βέρντε.

Παρόλα αυτά, η ΑΕΚ δέχτηκε την ισοφάριση αμέσως μετά, στο 62΄ με κεφαλιά του Ιβάνοφ μετά από αδράνεια και των αμυντικών και του Μπάρκα. Στο τελευταίο ημίωρο μόνο μια ομάδα υπήρχε στο γήπεδο κι αυτή ήταν η Κραϊόβα, που «πατούσε» με άνεση στην περιοχή, αλλά εξακολουθούσε να χάνει «κραυγαλέες» ευκαιρίες, με κορυφαία την εξ επαφής κεφαλιά του Φόρτες στο 79΄. Η ΑΕΚ ήταν κάκιστη στο β΄ ημίχρονο και η εμφάνισή της δημιουργεί προβληματισμό ενόψει των play off αλλά και της έναρξης του πρωταθλήματος.

Κίτρινες: Κρίστιτσιτς, Μπάρκας, Σβάρνας, Βέρντε – Μιχάιλα, Ρομάν, Μπάνκου

ΑΕΚ (Μιγκέλ Καρντόσο): Μπάρκας, Παουλίνιο, Βράνιες, Σβάρνας, Λόπες, Σιμόες (83΄ Γαλανόπουλος), Κρίστιτσιτς (58΄ Σιμάο), Μάνταλος, Ζεράλντες, Λιβάγια (58΄ Βέρντε), Ολιβέιρα

ΚΡΑΪΟΒΑ (Κορνέλιου Παπούρα): Πιλιατσέλι, Μάρτιτς, Μπάνκου, Άτσκα, Κέλιτς, Ματέιου, Τσικαλντάου, Ιβάνοφ (80΄ Κονσταντίν), Ρομάν (63΄ Φόρτες), Μπάρμπουτ, Μιχάιλα (55΄ Βαταγέλου)

Αυτό το άρθρο τροποποιήθηκε 15 Αυγούστου 2019 23:00