πήρε το πρώτο ντέρμπι «αιωνίων» της σεζόν, χάρη στους 41 πόντους του μαγικού Τάιρις Ράις! Απέναντι σε έναν Ολυμπιακό που δεν παρουσιάστηκε απλά αξιόμαχος, αλλά διεκδίκησε στα ίσα τη νίκη μέσα σε μία «πύρινη» ατμόσφαιρα στο εχθρικό έδαφος του ΟΑΚΑ, αλλά έχασε… μόνος του την ευκαιρία να δραπετεύσει νικητής, με χαμένες βολές, αν και ήταν στο +2, 84-86 στα 11΄΄ πριν τη λήξη της κανονικής περιόδου.

Στα 3΄΄ ο Γιώργος Παπαγιάννης έστειλε τον αγώνα σε έξτρα πεντάλεπτο (86-86 κ.α.) και πλέον οι «πράσινοι» είχαν το μομέντουμ. Ένας αγώνας με ανατροπές, αφού ο ακολουθούσε σε απόσταση αναπνοής στο μεγαλύτερο μέρος, επέστρεψε από το -13 (54-41) και με 18 πόντους του Σπανούλη, αλλά και 5/8 τρίποντα του Μπράντον Πολ έδειξε πολύ σκληρός για να… πεθάνει. Το σίγουρο είναι πως η ελληνική «μάχη γιγάντων», διάρκειας 45 λεπτών, πρόσφερε θέαμα και φάσεις στο ευρωπαϊκό φίλαθλο κοινό που θα θυμούνται για καιρό…

Αυτή ήταν η 4η διαδοχική νίκη του Παναθηναϊκού που έφτασε τις 8 νίκες σε 12 αγωνιστικές ενώ ο Ολυμπιακός μετά από δύο διαδοχικές ήττες υπέστη την 7η ήττα στο σύνολο στη διοργάνωση.’

Ο Ταϊρίς Ράις αποτέλεσε το βαρόμετρο του Παναθηναϊκού στην αποψινή επιτυχία, με τον Αμερικανό γκαρντ να σημειώνει τα 8 από τα 10 εύστοχα τρίποντα των «πράσινων», οδηγώντας εκ του ασφαλούς το «τριφύλλι» στην έκτη νίκη του επί του «αιωνίου» στη σύγχρονη Euroleague (6-6 είναι οι μεταξύ τους «μάχες» από το 2000).

Κομβικός ο Γιώργος Παπαγιάννης, ο οποίος έστειλε το παιχνίδι στην παράταση, ενώ έβγαλε και πολύτιμη άμυνα πάνω στον Σπανούλη στα τελευταία δευτερόλεπτα της αναμέτρησης.

Ο Νικ Καλάθης μπορεί να τελείωσε τον αγώνα με νταμπλ νταμπλ σε πόντους (14π.) και ριμπάουντ (10ρ.), αλλά ήταν άστοχος από τα 6.75 (0/9 τρίποντα).

Στον αντίποδα, ο Ολυμπιακός κυνήγησε με αξιώσεις τις νίκες, κυριαρχώντας σε δημιουργία (20 ασίστ έναντι 11 του Παναθηναϊκού) και τρίποντα (11/25), αλλά η προσπάθεια του δε στέφθηκε με επιτυχία.

Εξαιρετική εμφάνιση από τον Βασίλη Σπανούλη με 18 πόντους, ενώ άξιοι συμπαραστάτες του αναδείχθηκαν οι Μπράντον Πολ (17π.), Νικολα Μιλουτίνοβ (14π., 10ρ.) και Ουέντ Μπάλντγουϊν (10π.).

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 46-39, 63-61, 86-86κ.α., 99-93 παρ.

Ο Ολυμπιακός «χτύπησε» με το… καλημέρα τον Παναθηναϊκό στη ρακέτα, αξιοποιώντας τον Μιλουτίνοβ, ενώ με τον Παπανικολάου να βρίσκει στόχο από τα 6.75, οι «ερυθρόλευκοι» ξέφυγαν στο 2΄ με 2-7. Η συνέχεια ανήκε στον Σπανούλη, με τον αρχηγό του Ολυμπιακού να διακρίνεται σε άμυνα, εκτέλεση και δημιουργία, γράφοντας στο 5΄ το 10-13. Ωστόσο, με την έξοδο του Σπανούλη (μπήκε στη θέση του Ρότσεστι), οι φιλοξενούμενοι έχασαν το ρυθμό τους, με τον Παναθηναϊκό, που τα… είχε με την αστοχία του από τα 6.75 (0/3), να απαντά με σερί 4-0 για το προσπέρασμα (14-13), το οποίο συντήρησε μέχρι τη λήξη της πρώτης περιόδου (18-17).

Με τον Ράις να ευστοχεί στο πρώτο τρίποντο του Παναθηναϊκού στον αγώνα, οι «πράσινοι» βρήκαν ψυχολογία από την περιφέρεια και ενεργοποιώντας την άμυνά τους έτρεξαν επιμέρους σκορ 12-6 για το 30-23 στο 12΄. Ωστόσο, οι συνεργασίες του Σπανούλη με τον Μιλουτίνοβ και η παραγωγικότητα του αρχηγού του Ολυμπιακού, βοήθησαν τους «ερυθρόλευκους» να απαντήσουν και να μειώσουν αρχικά σε 33-32 στο 16΄ και 39-36 στο 18΄, απέναντι σε έναν Παναθηναϊκό, που μάταια έψαχνε το τρίποντο… Ο Ταιρίς Ράις, πάντως, φρόντισε να δώσει τέλος στην αστοχία του «τριφυλλιού», διαμορφώνοντας με buzzer beater τρίποντο (3/13 είχε ο Παναθηναϊκός) το 46-39 του ημιχρόνου.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυναμικά στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Φριντέτ να εκτοξεύει τη διαφορά στο +13 (54-41 στο 23΄), μετά από… τετράποντο (τρίποντο και φάουλ). Ακολούθησαν κακές επιλογές και από τις δύο ομάδες, με τον Ολυμπιακό, όμως, να αφυπνίζεται στο τελευταίο τρίλεπτο της περιόδου. Οι «ερυθρόλευκοι» κυριάρχησαν κοντά στο καλάθι με τον Ριντ, ενώ τα τρίποντα των Πολ και Βεζένκοφ βοήθησαν τους Πειραιώτες να πλησιάσουν στο -4 (63-59) στο 29΄ και στο -2 με τη λήξη του δεκαλέπτου (63-61).

Σε άτυπο διαγωνισμό τριπόντων εξελίχθηκε το τέταρτο δεκάλεπτο, με πρωταγωνιστές τον Ράις από πλευράς Παναθηναϊκού και τους Πολ,Σπανούλη από τον Ολυμπιακό. Οι περισσότερες επιλογές των «ερυθρόλευκων», όμως, ήταν αρκετές για την ισοφάριση (76-76 στο 35΄) και το προσπέρασμα στην επόμενη επίθεση (76-78 με 2/2 βολές Σπανούλη). Όταν μάλιστα μπήκε στην… εξίσωση και ο Τσέρι, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με +3 (81-84 στο 37΄). Η αστοχία, όμως, και των δύο ομάδων από τη γραμμή των βολών κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον, με τον Πολ να γράφει με ½ το 84-86 και τον Παπαγιάννη να στέλνει το ματς στην παράταση στα 3.4΄΄ για τη λήξη (86-86)

Ο Ολυμπιακός εξαργύρωσε τα επιθετικά ριμπάουντ στα πρώτα λεπτά του επιπλέον πεντάλεπτου, με τον Σπανούλη συνεχίζει τις… εκτελέσεις, δίνοντας και πάλι το προβάδισμα στην ομάδα του (89-91 στο 42΄). Ωστόσο, ένα λανθασμένο φάουλ του Τσέρι σε προσπάθεια του Φριντέτ από τα 6.75 (3/3 βολες) και η ψυχραιμία του Ράις στην επίθεση «σφράγισε» τη νίκη για τον Παναθηναϊκό, που ξέφυγε με +5 (96-91 στο 43΄). Τα άστοχα τρίποντα του Ολυμπιακού δεν επέτρεψαν νέα ανατροπή στον αγώνα με τον Παπαγιάννη να βγάζει μία κομβική άμυνα στον Σπανούλη στα 7.4΄΄ για τη λήξη και να χαρίζει τη νίκη στον Παναθηναϊκό.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λαμόνικα, Ρίζικ, Περούγκα

Οι συνθέσεις:

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ρικ Πιτίνο): Tόμας 13, Ράις 41 (8), Παπαγιάννης 5, Παπαπέτρου 11 (1), Παππάς, Βουγιούκας, Τζόνσον, Φρεντέτ 7 (1), Καλάθης 14, Μήτογλου 8, Μπεντίλ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κεστούτις Κεμζούρα): Ρότσεστι, Μπάλντουιν 10, Πολ 17 (5), Κόνιαρης 3 (1), Σπανούλης 18 (2), Τσέρι 7 (1), Μιλουτίνοβ 14, Βεζένκοφ 6 (1), Πρίντεζης 7, Παπανικολάου 5 (1), Ρούμπιτ 2, Ριντ 4