H αμυντική… αστάθεια του Παναθηναϊκού, δεν επέτρεψε στους «πράσινους» την υπέρβαση στη Βαρκελώνη, εκεί όπου είδαν να ολοκληρώνεται το αήττητο 4-0 ευρωπαϊκό σερί τους. Το «τριφύλλι» ηττήθηκε 98-86 από την Μπαρτσελόνα, για την 13η αγωνιστική της Euroleague, με τους Ισπανούς να το υποχρεώνουν στην πέμπτη εφετινή ήττα του. Στον αντίποδα, οι «μπλαουγκράνα» ανέβασαν το ρεκόρ τους σε 10-3, συνεχίζοντας την καταδίωξη της κορυφή.

Ουσιαστικά τα αμυντικά αντανακλαστικά του Παναθηναϊκού λειτούργησαν μόνο στην τρίτη περίοδο, όταν οι «πράσινοι» κράτησαν τους Ισπανούς κάτω από τους 20 πόντους, μπαίνοντας στο τελευταίο δεκάλεπτο στο -6 (71-65). Στον… επίλογο, όμως, του αγώνα η περιφερειακή άμυνα περιορίστηκε στα… μάτια, με τον Μάλκολμ Ντιλέινι να δίνει ρεσιτάλ από τα 6.75 και να οδηγεί εκ του ασφαλούς τους Ισπανούς στην επιτυχία.

Πρώτος σκόρερ του Παναθηναϊκού, που δεν… προσπέρασε σε κανένα σημείο της αναμέτρησης και δεν βρήκε βοήθειες από τα 6.75 (7/23 τρίποντα), ο Τζίμερ Φριντέτ με 19 πόντους, ενώ διψήφιοι ήταν και οι Νικ Καλάθης (13π., 13ασ.), ΝτεΣόν Τόμας (12π.), Ιωάννης Παπαπέτρου (10π.) και Ταϊρίς Ράις (10π.). Από τους Ισπανούς, ο Νίκολα Μίροτιτς τελείωσε τον αγώνα με 23 πόντους, κάνοντας όλη τη… ζημιά στο πρώτο ημίχρονο και παραδίδοντας τη σκυτάλη του σκοραρίσματος στον Μάλκολμ Ντιλέινι στο δεύτερο (17π., 5/8τρ.).

Τα δεκάλεπτα: 28-23, 55-47, 71-65, 98-86

Η προβληματική άμυνά του Παναθηναϊκού έβαλε με το… καλημέρα την Μπαρτσελόνα σε θέση ισχύος (10-2 στο 3΄), ενώ με τους «πράσινους» να αδυνατούν να ελέγξουν τα ριμπάουντ (1 έναντι 10 των Ισπανών) οι «μπλουγκράνα» έμειναν σε απόσταση ασφαλείας (16-7 στο 5΄). H διαφορά ανέβηκε για τους γηπεδούχους ακόμη και στο +9 (25-16), δια χειρός του διψήφιου Μίροτιτς (12π., 2/2δ., 2/3τρ., 2/2β.), αλλά με τον Παναθηναϊκό να ανεβάζει κατακόρυφα την παραγωγικότητα του το παιχνίδι απέκτησε και πάλι ενδιαφέρον. Μάλιστα, με τον Ντιλέινι να υποπίπτει σε φάουλ στον Ράις, σε προσπάθεια του τελευταία από τα 6.75, ο Παναθηναϊκός μείωσε στη λήξη του δεκαλέπτου σε 28-23.

Ο Καλάθης μάζεψε από τα 6.75 κι άλλο τη διαφορά στην αυλαία της δεύτερης περιόδου (28-26), αλλά ο Αμπρίνες είχε την απάντηση (33-28). Οι «πράσινοι» βελτιώθηκαν στη συγκομιδή των ριμπάουτ, «χτύπησαν» μέσα στην αντίπαλη ρακέτα και στο 17΄ ο φωτεινός πίνακας έγραψε το 45-42. Ωστόσο, με την «πράσινη» άμυνα να συνεχίζει να χωλαίνει, οι «μπλαουγκράνα» απάντησαν με επιμέρους σκορ 10-2, ξεφεύγοντας για πρώτη φορά με +11 (55-44 στο 19΄), πριν ο Μπέντιλ διαμορφώσει από τα 6.75 το σκορ πρώτου ημιχρόνου (55-47).

Ο Παναθηναϊκός μπήκε συγκεντρωμένος στην άμυνά στην τρίτη περίοδο, ο Φριντέτ έδωσε λύσεις από την περιφέρεια, ο Τόμας κοντά στο καλάθι και οι «πράσινοι» βρέθηκαν στο 28΄ και πάλι σε απόσταση αναπνιοή (60-58). Ωστόσο, με τον Ντιλέινι να βρίσκει ρυθμό από τα 6.75 (2/2 τρίποντα), οι «μπλαουγκράνα» ξέφυγαν και πάλι στο σκορ (68-61 στο 28΄), κλείνοντας την περίοδο στο +6 (71-65).

Με τους Ντιλέινι και Οριόλα να «εκτελούν» από τα 6.75, η Μπαρτσελόνα βρέθηκε γρήγορα στο +10 (79-69), αλλά Ράις και Τόμας είχαν τις απαντήσεις για το 81-77 στο 34΄. Η συνέχεια, όμως, ανήκε αποκλειστικά στους «μπλαουγκράνα», οι οποίοι εκμεταλλευόμενοι την ανύπαρκτη περιφερειακή άμυνά του Παναθηναϊκού είδαν τον Ντιλέινι να συνεχίζει το ρεσιτάλ του από τα 6.75, γράφοντας στο 38΄ το +13 (94-81), ολοκληρώνοντας ένα επιμέρους σκορ 13-4! Χωρίς ανατροπές συνεχίστηκε στο υπόλοιπο δίλεπτο της αναμέτρησης, με τον Παναθηναϊκό να μην επιστρέφει ποτέ στη διεκδίκηση του «διπλού».

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπελόσεβιτς, Μόγκουλκοτς, Πέτεκ

Οι συνθέσεις:

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Σβέτισλαβ Πέσιτς): Ντέιβις 12, Χάνγκα 5 (1), Σμιτς 7 (1), Οριόλα 7 (1), Αμπρίνες 5 (1), Χίγκινς 7, Ντιλέινι 17 (5), Κούριτς 6 (2), Μίροτιτς 23 (2), Τόμιτς 9.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ρικ Πιτίνο): Τόμας 12 (1), Ράις 10 (1), Παπαγιάννης 6, Παπαπέτρου 10, Παππάς, Βουγιούκας 2, Τζόνσον, Φριντέτ 19 (2), Καλάθης 13 (2), Ουάιλι 6, Μήτογλου 5, Μπεντίλ 3 (1).