Ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να σταματήσει τους Βασίλιε Μίτσιτς (27π.) και Σέιν Λάρκιν (24π.) γνωρίζοντας την ήττα με 86-67 από την Αναντολού Εφές, στο ΣΕΦ, για την 7η αγωνιστική της Euroleague.

Aν και επέστρεψε από το -18 (35-53) μειώνοντας στους 6 (61-67) στις αρχές της 4ης περιόδου, προδόθηκε μία ακόμη φορά από την άμυνά του. Ο Νίκολα Μιλουτίνοβ (10π., 13π.) πέρασε δύσκολο βράδυ, δίνοντας σκληρές «μάχες» στη ρακέτα, ο Μπράντον Πολ ευστόχησε σε 4/8 τρίποντα και πέτυχε συνολικά 15 πόντους, ενώ 14 πρόσθεσε ο Γιώργος Πρίντεζης.

Όμως ο Κέβιν Πάντερ είχε 1/6 τρίποντα, ο Σπανούλης 0/4! Τα 16 λάθη, εκ των οποίων τα 11 στο πρώτο μέρος υποχρέωσαν την ομάδα του Πειραιά σε μία 5η ήττα και δεύτερη διαδοχική από την μεγάλη νίκη στη Μόσχα επί της ΤΣΣΚΑ. Η ομάδα της Κωνσταντινούπολης και φιναλίστ της Euroleague πέρυσι πανηγύρισε την 5η νίκη της.

Τα δεκάλεπτα: 24-21, 35-53, 58-67, 67-86

Τους Τσέρι, Σπανούλη, Πολ, Πρίντεζη και Μιλουτίνοβ παρέταξε ο Κεμζούρα στην έναρξη, αλλά ένα λεπτό μετά το τζάμπολ έριξε στο παρκέ τον Κόνιαρη αντί του Τσέρι. Ο νεαρός πόιντ γκαρντ είχε εντολή να μαρκάρει τον Σέρβο γκαρντ της Εφές, Βασίλιε Μίτσιτς. Ο Ολυμπιακός ξέφυγε με 7-2, από 4 διαδοχικούς πόντους του Μιλουτίνοβ και τρίποντο του Πολ. Ο Μίτσιτς είχε μπει… αγριεμένος όμως μετά την… κατσάδα από τον Αταμάν για την κακή εμφάνισή του στο ΟΑΚΑ. Πέτυχε τους 8 επόμενους πόντους (με 2 τρίποντα) της Εφές που προσπέρασε για πρώτη φορά 9-10. Ο Κεμζούρα έκανε τη μία αλλαγή μετά την άλλη, έστελνε βοήθειες στο μαρκάρισμα του Μίτσιτς και οι «ερυθρόλευκοι» διατηρούσαν μια διαφορά 4 πόντων. Όμως έκαναν πολλά λάθη, δεν έβρισκαν ο ένας τον άλλον στις πάσες και φαινόταν πως αν συνέχιζαν έτσι, ήταν θέμα χρόνου να οικοδομήσει διαφορά η Εφές (24-21 το σκορ του 1ου δεκαλέπτου).

Κι έτσι κι έγινε! Ο Μίτσιτς που είχε πετύχει 10 πόντους στα δέκα πρώτα λεπτά, έφτασε τους 19 μέχρι το ημίχρονο! Όσους παίκτες κι αν του έστειλε ο Κεμζούρα (έβγαζε τους Μιλουτίνοβ και Πρίντεζη ψηλά για να του περιορίσουν την οπτική με τα κορμιά τους). Ο ηγέτης της Εφές, Σέιν Λάρκιν πρόσθεσε 13, ενώ ο πρώην «ερυθρόλευκος» Μπράιαντ Ντάνστον έδωσε και κέρδισε μάχες στη ρακέτα, πετυχαίνοντας 8 πόντους. Ο Μιλουτίνοβ πάλευε σαν «θηρίο» να σταματήσει τους αθλητικούς ψηλούς της αντιπάλου (6π., 5ρ.), αλλά στο σύνολό της η άμυνα του Ολυμπιακού δεν λειτούργησε στη 2η περίοδο, ούτε και η επίθεσή του, όπως φαίνεται από το επιμέρους σκορ 11-32. Μετά το 28-29 από τρίποντο του Πάντερ, η ομάδα της Κωνσταντινούπολης πάτησε «γκάζι» και με 7-24 πήγε στα αποδυτήρια στο +18, 35-53. Η ομάδα του Πειραιά μετρούσε 11 λάθη έναντι 4 της Εφές

Ο Ολυμπιακός έδειχνε διάθεση να διεκδικήσει το παιχνίδι στην 3η περίοδο, αλλά τα τρίποντα των φιλοξενούμενων (Λάρκιν, Μπομπουά) συντηρούσαν τη διψήφια διαφορά. Οι «ερυθρόλευκοι» πάντως μείωσαν, 49-61 και 53-64, όταν ο Πάντερ ανέλαβε… προσωπικά το σκοράρισμα. Ο Σπανούλης επέστρεψε στο παρκέ για το τελευταίο λεπτό της 3ης περιόδου δίπλα στον Πάντερ και η ομάδα του Πειραιά πέτυχε 5 πόντους! Συγκεκριμένα, ο Ουίλι Ριντ σημείωσε γκολ φάουλ για το 55-67 (άστοχος στη βολή) για να βγάλει ασίστ ο Σπανούλης στον Μπράντον Πολ έξω από τη γραμμή του τριπόντου στην κορυφή της ρακέτας, με τον Αμερικανό να πετυχαίνει buzzer beater, 58-67 (30ο λεπτό).

Με τρίποντο του Πολ, ξανά, ξεκίνησε η 4η περίοδος και ο Ολυμπιακός είχε πλησιάσει στο -6, 61-67. Λάρκιν και Μίτσιτς φρόντισαν για το +10, 61-71, και 63-73 με 7 λεπτά εναπομείναντα χρόνο. Σε εκείνο το σημείο κι ενώ ο ένας παίκτης της Εφές μετά τον άλλον, έβρισκαν σίδερο έξω από τα 6.75, ο Ολυμπιακός δεν το εκμεταλλεύτηκε. Δεν τέλειωσε τις φάσεις που δημιούργησε, έκανε παιδαριώδη λάθη, με τον Μίτσιτς να ευστοχεί σε ένα τρελό τρίποντο από τα οκτώ μέτρα, 63-76… σαν σε προπόνηση! Ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να ακολουθήσει και όταν ακούστηκε η κόρνα της λήξης, ο ηλεκτρονικός πίνακας έδειχνε σκορ 67-86.

Διαιτητές: Ιερεθουέλο (Ισπανία), Παστούσιακ (Πολωνία), Ουντιάνσκι (Μεγάλη Βρετανία)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κεστούτις Κεμζούρα): Πάντερ 8 (1), Ρότσεστι 4 (1), Πολ 15 (4), Κόνιαρης 5 (1), Σπανούλης 4, Τσέρι 2, Μιλουτίνοβ 10 (13 ριμπάουντ), Βεζένκοβ, Πρίντεζης 14 (1), Ρούμπιτ 2, Ριντ 3.

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Εργκίν Αταμάν): Λάρκιν 24 (3), Μπομπουά 10 (1), Σίνγκλετον 7 (2), Μπαλμπάι, Πλάις, Μίτσιτς 27 (5), Άντερσον 3, Πίτερς 3 (1), Ντάνστον 10 (8 ριμπάουντ), Σίμον 2.