Οι «πράσινοι» ηττήθηκαν 96-87 από την Αρμάνι, για την 18η αγωνιστική της κορυφαίας ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης, με τους Ιταλούς να πιάνουν το «τριφύλλι» στην κατάταξη (και οι δύο έχουν ρεκόρ 10-8), «ρίχνοντας», όμως, την ελληνική ομάδα στην 7η θέση (σ.σ. υστερεί στην ισοβαθμία).

Ο αμυντικός… αποπροσανατολισμός του Παναθηναϊκού, με εξαίρεση την τέταρτη περίοδο, όταν αποφάσισε στα πιέσει στα 3/4 του παρκέ, δεν επέτρεψε στο «τριφύλλι» μία νέα υπέρβαση, μετά από το «διπλό» επί της ΤΣΣΚΑ Μόσχας. Τα αντανακλαστικά των «πράσινων», κυρίως στην περιφέρεια, δε λειτούργησαν ποτέ, με την Αρμάνι να αρπάζει την ευκαιρία και να «σκοτώνει» την ελληνική ομάδα από τα 6.75 (14/30 τρίποντα).

Στην επίθεση, η οποία «αφυπνίστηκε» στο δεύτερο ημίχρονο, έλαμψε ο Τζίμερ Φριντέτ με 28 πόντους, χωρίς όμως να έχει την ανάλογη υποστήριξη από τους συμπαίκτες του, ειδικά από τον Νικ Καλάθη, ο οποίος πέρασε ένα… μαρτυρικό επιθετικά βράδυ (4π. με 1/8 δίποντα, 0/2 τρίποντα και 2/4 βολές).

Από τους Ιταλούς, που εφέτος μετρούν 2 στις 2 νίκες στα ματς με τον Παναθηναϊκό, ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ ξεδίπλωσε τις αρετές του στην επίθεση, τελειώνοντας τον αγώνα με 22 πόντους. Άξιος συμπαραστάτης του ο Κίφερ Σάικς με 17 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 44-34, 73-57, 96-87

Με τον Φριντέτ να μπαίνει «ζεστός», εκτελώντας από μέση και μακρινή απόσταση, και την άμυνα του να απόδιδει τα μέγιστα, ο Παναθηναϊκός ξέφυγε γρήγορα με 2-7 στο 2΄ και έδειξε να ελέγχει το ματς. Ωστόσο, η αδυναμία του στα επιθετικά ριμπάουντ, βοήθησαν την Αρμάνι όχι μόνο να αντιδράσει, αλλά και να… προσπεράσει στο 6΄ (13-12), δια χειρός Ρολ από τα 6.75, κόβοντας τελικά πρώτη το νήμα του τερματισμού στο 10΄ (19-18).

Τα διαδοχικά λάθη του Παναθηναϊκού, με το… καλημέρα του δευτερου δεκαλέπτου, χάρισαν στους Ιταλούς ένα σερί 5-0 (24-18), ενώ στο 15΄ ο φωτεινός πίνακας έγραψε το 33-25. Ωστόσο, οι «πράσινοι» αξιοποίησαν τους αιφνιδιασμούς, έτρεξαν στο ανοιχτό γήπεδο και στο 17΄ πλησίασαν σε απόσταση αναπνοής (33-31), χωρίς όμως η αντεπίθεση τους να έχει διάρκεια. Ο Μίτσοφ έδωσε ανάσα από τα 6.75 (36-31) στην επόμενη επίθεση, αλλά και το έναυσμα για ένα επιμέρους σκορ 11-3, με το οποίο οι Ιταλοί πήραν το δρόμο προς τα αποδυτήρια για πρώτη φορά στο +10 (44-34). Στα «πράσινα» αρνητικά του πρώτου ημιχρόνου τα μόλις 2/10 τρίποντα, οι 6 ασίστ και ο… 1 πόντος του Καλάθη (0/5δ., 0/1τρ., 1/2β.).

Ο Παναθηναϊκός μπήκε αποφασισμένος στο τρίτο δεκάλεπτο, μείωσε γρήγορα σε 46-40, αλλά ο Μίτσοφ συνέχισε από εκεί που είχε… σταματήσει. Με τρίποντο του, η Αρμάνι πήρε… ανάσα (49-40), ενώ με τον Ροντρίγκεθ να παίρνει τη σκυτάλη, οι Ιταλοί έγραψαν στο 25΄ το 58-49. Ο Καλάθης έδωσε λύσεις στη δημιουργία, οι «πράσινοι» μείωσαν και πάλι σε 58-53 στο 26΄, αλλά ένα λάθος φάουλ του Φριντέτ σταμάτησε τον ειρμό του Παναθηναϊκού, που πλήρωσε στη συνέχεια τα χαμένα ριμπάουντ και τις κακές επιλογές στην επίθεση, βλέποντας τους γηπεδούχους να γράφουν εύκολα στο 29΄ το 71-55, διατηρώντας το +16 μέχρι το 30΄ (73-57).

Ο Παναθηναϊκός ανέβασε την πίεσή του στα 3/4 του παρκέ στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Φριντέτ έριξε τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό στο 36΄ με… τετράποντο (τρίποντο και φάουλ), αλλά οι λανθασμένες επιλογές σε άμυνα και επίθεση που ακολούθησαν έδωσαν την απαραίτητη ώθηση στην Αρμάνι για να βρει και πάλι ρυθμό και να οικοδομήσει μία διαφορά ασφαλείας. Ο Φριντέτ… σεληνιάστηκε στο τελευταίο δίλεπτο, μαζεύοντας και πάλι τη διαφορά (91-84 στο 39΄ με 7 σερί πόντους του Αμερικανού), αλλά ο χρόνος δεν ήταν με το μέρος της ομάδας του.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λοτερμόσερ, Πέρεθ, Νίκολιτς.

Οι συνθέσεις:

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Έτορε Μεσίνα): ΝτελαΒάλε, Μίτσοφ 11 (3), Μπιλίγκα 7, Γκουντάιτις 8, Μορασίνι 12 (2), Ρολ 9 (2), Ροντρίγκεθ 22 (4), Ταρτζέφσκι 2, Σάικς 17 (3), Μπρουκς 4, Σκόλα 4.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ρικ Πιτίνο): Τόμας 15 (1), Ράις 5 (1), Παπαγιάννης 4, Παπαπέτρου 6, Τζόνσον 2, Φριντέτ 28 (5), Καλάθης 4, Ουάλι 6, Μήτογλου 10 (2), Μπέντιλ 7 (1).