Στον πρώτο αγώνα του στη Euroleague, στην μετά-Σπανούλη εποχή, ο Ολυμπιακός… δεν άφησε να φανεί το κενό του τέως αρχηγού του. Κυριάρχησε απέναντι στην Μπασκόνια, επικρατώντας με 75-50 στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, για την 1η αγωνιστική.

Είχε θέληση, πάθος και ενέργεια, πλουραλισμό στην επίθεση, εξαιρετικές συνεργασίες και «γρανιτένια» άμυνα. Είχε και τον κόσμο στο πλευρό του μετά από απουσία ενός έτους, έστω και στο 80% της χωρητικότητας του ΣΕΦ, όπως προβλέπεται από την ΚΥΑ. «Βασίλη Σπανούλη» τραγούδησαν οι φίλαθλοι του Ολυμπιακού, επαναλαμβάνοντας ρυθμικά το όνομα του “Kill-Bill”, στο 39ο λεπτό.

Ο Σάσα Βεζένκοφ… ξεκίνησε τη σεζόν, όπως την είχε… τελειώσει πέρυσι, όταν ήταν ο παίκτης αποκάλυψη των «ερυθρόλευκων». Σημείωσε 16 πόντους, ενώ διψήφιοι ήταν και οι Μουσταφά Φαλ (11π.), Κώστας Σλούκας (10π.). Εξαιρετική δουλειά στα ριμπάουντ έκανε ο Λιβιό Ζαν-Σαρλ. Μόνο ο Μιχάλης Λούντζης δεν πάτησε παρκέ στον πρώτο αγώνα του Ολυμπιακού στη Euroleague για τη νέα σεζόν.

Ο Μπαρτζώκας αξιοποίησε την… ευκαιρία να ξεκουράσει τους Γιώργο Πρίντεζη και Χασάν Μάρτιν δίνοντάς τους μικρό χρόνο συμμετοχής, από τη στιγμή που… δεν χρειάστηκαν.

Με 15 πόντους ο Ρόκας Γκιεντράιτις ήταν ο πρώτος σκόρερ της Μπασκόνια, η οποία παρατάχθηκε χωρίς δύο βασικούς παίκτες της, τον πρώην παίκτη του Ολυμπιακού Ουέιντ Μπάλντγουειν και τον Άλεκ Πίτερς.

Τα δεκάλεπτα: 28-13, 47-22, 63-42, 75-50

Χωρίς τον Κώστα Σλούκα στο αρχικό σχήμα ξεκίνησε το παιχνίδι ο Ολυμπιακός, με τον Γιώργο Μπαρτζώκα να στέλνει στο τζάμπολ τους Γουόκαπ, Ντόρσεϊ, Παπανικολάου, Βεζένκοφ και Φαλ. Στον αντίποδα, ο Ντούσκο Ιβάνοβιτς επέλεξε για την αρχική πεντάδα τους Γκρέιντζερ, Μαρίνκοβιτς, Φοντέκιο, Κοστέλο, Ίνοκ.

Οι παίκτες του Ολυμπιακού μπήκαν με ενέργεια και πήραν γρήγορα τον έλεγχο. Μόνο μέχρι το 7-7 μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό των «ερυθρόλευκων» οι Βάσκοι, με λύσεις από τον νεαρό ταλαντούχου ψηλό Στίβεν Ίνοκ (7π.). Ο Σάσα Βεζένκοφ (12π. στην 1η περίοδο) είχε μπει «καυτός» σημειώνοντας γρήγορα 6 πόντους, ενώ ο Τάιλερ Ντόρσεϊ (7π. στο 1ο δεκάλεπτο) μοίραζε ασίστ και εκτελούσε. Μαζί με τον Κώστα Παπανικολάου που πέτυχε 5 πόντους, αλλά κυρίως χάρη στην πιεστική άμυνα, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 20-7 και 28-13 στο 10ο λεπτό.

Μονόλογος των Πειραιωτών αποδείχτηκε η δεύτερη περίοδος. Στο παρκέ ξεκίνησαν οι Σλούκας, Λαρεντζάκης, ΜακΚίσικ, Ζαν-Σαρλ και Μάρτιν. Οι ψηλοί του Ολυμπιακού έκλειναν τους διαδρόμους στους παίκτες του Ιβάνοβιτς (ο Πρίντεζης πέρασε στο 4, με τον Ζαν Σαρλ στο 5, όταν βγήκε ο Μάρτιν), με αποτέλεσμα να σημειώσει μόλις 9 πόντους η ομάδα της Βιτόρια μέχρι το ημίχρονο. Τα 14 λάθη των Βάσκων έναντι των τριών του Ολυμπιακού ήταν απόρροια της πίεσης που λάμβαναν από την άμυνα των γηπεδούχων, οι οποίοι έκαναν το ένα κλέψιμο μετά το άλλο. Το +29 (47-18) ήταν η μεγαλύτερη διαφορά για το 47-22 στο ημίχρονο.

Με τον Μουσταφά Φαλ να σκεπάζει τα καλάθια στην 3η περίοδο και να τροφοδοτείται άλλοτε από τον Παπανικολάου και άλλοτε από τον Σλούκα, ο Ολυμπιακός διατήρησε την πρωτοπορία. Έστω κι αν δέχτηκε 20 πόντους σε αυτό το διάστημα από την Μπασκόνια που είχε κορυφαίο τον Ρόκας Γκιεντράιτις. Ο Μπαρτζώκας δοκίμασε σχήματα, οι παίκτες του έδειχναν να το απολαμβάνουν, για το 63-42 στο 30ο λεπτό.

Ο Ολυμπιακός έδειξε σοβαρότητα και στην 4η περίοδο, με την Μπασκόνια να μην μπορεί να προβάλει αντίσταση και ο ηλεκτρονικός πίνακας να γράφει 75-50 τελικό σκορ.

Διαιτητές: Μπολτάουζερ (Σλοβενία), Χορντόβ (Κροατία), Περάντι (Εσθονία)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 2, Ντόρσεϊ 7 (1), Λούντζης, Λαρεντζάκης, Φαλ 11, Σλούκας 10 (2), Μάρτιν 3, Βεζένκοφ 16 (1), Πρίντεζης 4, Παπανικολάου 8 (2), Ζαν-Σαρλ 6, ΜακΚίσικ 8 (2)

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Ντούσκο Ιβάνοβιτς): Μπαρέρα, Σεντεκέρσκις 4, Μαρίνκοβιτς, Γκρέιντζερ 2, Φοντέκιο 5 (1), Ίνοκ 7 (1), Κοστέλο (1) 11, Γκιεντράιτις 15 (1), Νόκο 6, Κούρουτς