Euro 2020: Η Ιταλία προκρίθηκε στον μεγάλο τελικό κερδίζοντας την Ισπανία στη διαδικασία των πέναλτι.

Την πρόκριση για τον μεγάλο τελικό της Κυριακής πήρε η Ιταλία, η οποία επικράτησε 4-2 στα πέναλτι (1-1 κ.α. και παράταση) της Ισπανίας και περιμένει τον αντίπαλό της από ντον σημερινό ημιτελικό Αγλία-Δανία.

Οι «φούριας ρόχας», όμως, ήταν… αφεντικά στο ξεκίνημα, με τους «ατζούρι» απλά να αμύνονται. Είναι χαρακτηριστικό ότι μέσα σε ένα τέταρτο οι Ισπανοί έφτασαν την κατοχή στο 70% και στο μισάωρο στο 75%! Φάσεις, πάντως, ζορίζονταν να βγάλουν. Στο 13ο λεπτό ο Οϊαρθάμπαλ δεν μπόρεσε να κοντρολάρει την απίθανη πάσα του Πέδρι και να σουτάρει, ενώ στο 15′ το σουτ από τον Φεράν Τόρες πέρασε άουτ.
Ουσιαστικά, η πρώτη καλή στιγμή ήταν για την Ιταλία στο 20′, με τον Σιμόν να γυροφέρνει και δεύτερη μυθική «γκέλα» στο Euro, αφήνοντας αφύλαχτη την εστία του, αλλά κανέναν Ιταλό να μην μπορεί να σουτάρει.

Πέντε λεπτά αργότερα ήρθε και η μεγαλύτερη ευκαιρία των Ισπανών στο πρώτο 45λεπτο, με τον Όλμο σχεδόν από τη βούλα του πέναλτι να σουτάρει και τον Ντοναρούμα να κάνει μια ΤΕΡΑΣΙΑ απόκρουση! Από εκεί και πέρα ο ρυθμός έπεσε αισθητά. Η Ισπανία αύξησε το ποσοστό της κατοχής μπάλας, συνέχιζε να κυριαρχεί στον αγωνιστικό χώρο, αλλά δεν απειλούσε. Αντίθετα, τα… είδε όλα στο φινάλε, όταν το σουτ του Έμερσον -πρώτο της Ιταλίας στο ματς- από πολύ πλάγια θέση αριστερά σταμάτησε στο δοκάρι!

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την εικόνα του ματς να παραμένει ίδια και απαράλλαχτη. Η Ισπανία κυκλοφορούσε μπάλα, είχε την κατοχή, αλλά πραγματικούς κινδύνους δεν μπορούσε να δημιουργήσει για τον Ντοναρούμα. Ένα σουτ από τον Μπουσκέτς στο 52′ πέρασε λίγο άουτ, αλλά μέχρι εκεί. Στον αντίποδα, η Ιταλία συνέχιζε να αμύνεται και… περίμενε! Όπως αποδείχθηκε -ξανά- για την ομάδα του Ρομπέρτο Μαντσίνι δεν χρειαζόταν την κατοχή μπάλας για να έρθει το γκολ. Και ήρθε! Με τη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού, ο Λαπόρτ έκανε σωτήριο τάκλιν πάνω στον Ιμόμπιλε, αλλά ο Κιέζα πήρε την μπάλα… χόρεψε, σούταρε και άνοιξε το σκορ!

Από εκεί και πέρα ο Λουίς Ενρίκε έπρεπε να αφήσει το τίκα τάκα και να παίξει για το γκολ. Έβαλε, λοιπόν, στο ματς τον Μοράτα και άρχισε η… επίθεση! Στο 65′, μετά από απίστευτη πάσα του Κόκε, ο Οϊαρθάμπαλ δεν μπόρεσε να κάνει μόνος του την κεφαλιά, αλλά ενώ οι Ισπανοί είχαν αρχίσει να σφίγγουν τον κλοιό, οι Ιταλοί παραλίγο να τους ξεράνουν, ο Σιμόν, όμως, σταμάτησε με τα πόδια το σουτ του Μπεράρντι.

Ακολούθησε ένα τέταρτο, όπου οι Ισπανοί προσπαθούσαν -και με τις αλλαγές του Ενρίκε- να «φτιάξουν» ευκαιρίες και να φτάσουν στη ισοφάριση. Και στο 80′, τελικά, τα κατάφεραν: Σε μια γρήγορη αντεπίθεση, οι «φούριας ρόχας» έκρυψαν την μπάλα, ο Όλμο έβγαλε την ασίστ και ο Μοράτα ΚΑΙ σκόραρε ΚΑΙ έκλεισε (ξανά) στόματα ΚΑΙ έγινε με έξι γκολ ο πρώτος Ισπανός σκόρερ σε Euro, αφήνοντας πίσω του τον Φερνάντο Τόρες! Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος, με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στη παράταση -τρίτη για την Ισπανία στη διοργάνωση!

Στο πρώτο ημίχρονο του έξτρα ημιώρου, η Ιταλία φάνηκε να έχει… κλατάρει από τα απίστευτα τρεξίματα των παικτών της. Την ίδια στιγμή, Πέδρι και Μπούσκετς δεν είχαν… σταματημό! Η ομάδα του Λουίς Ερνίκε, με περισσότερες δυνάμεις, «κατασκήνωσε» γύρω από την εστία του Ντοναρούμα, και μέσα σε τέσσερα λεπτά, στο 98′ και στο 102′, έχασε δύο ευκαιρίες, για να πάρει προβάδισμα στο σκορ.

Στο β’ μέρος και με τον Μπουσκέτς πια εκτός, η πίεση της Ισπανίας έπεσε και η Ιταλία έγινε εξαιρετικά επικίνδυνη στην κόντρα. Αλλά από ένα σημείο και μετά, όλα έδειχναν… ολοταχώς πέναλτι, αφού καμία ομάδα δεν έπαιρνε το παραμικρό ρίσκο. Και πράγματι, η πρόκριση στον τελικό θα κρινόταν στη ρώσικη ρουλέτα.

Η Ιταλία ήταν εμφανές πως δεν ήθελε να ρισκάρει, παρουσίασε σημάδια κούρασης και πήγε το παιχνίδι όπως θα ήθελε, στη διαδικασία των πέναλτι.

Εκεί ο Σιμόν απέκρουσε το πρώτο πέναλτι του Λοκατέλι, ο Όλμο αστόχησε και στο τέταρτο πέναλτι ο Ντοναρούμα νίκησε τον Μοράτα, για να τελειώσει το ματς ο Ζορζίνιο με άψογη εκτέλεση.

Ιταλία (Ρομπέρτο Μαντσίνι): Ντοναρούμα, Ντι Λορέντσο, Μπονούτσι, Κιελίνι, Έμερσον (73′ Τολόι), Μπαρέλα (85′ Λοκατέλι), Ζορζίνιο, Βεράτι (73′ Πεσίνα), Κιέζα (107′ Μπερναρντέσκι), Ιμόμπιλε (62′ Μπεράρντι), Ινσίνιε (85′ Μπελότι)

Ισπανία (Λουίς Ενρίκε): Σιμόν, Αθπιλικουέτα (85′ Γιορέντε), Λαπόρτ, Έρικ Γκαρθία, Άλμπα, Κόκε (70′ Ρόδρι), Μπουσκέτς (115′ Τιάγκο Αλκάνταρα), Πέδρι, Τόρες (62′ Μοράτα), Οϊαρθάμπαλ (70′ Μορένο), Όλμο