Σε… παράσταση για έναν ρόλο εξελίχθηκε ο αγώνας του Στέφανου Τσιτσιπά με τον Λούκας Καταρίνα, για τον Α’ όμιλο του Group III της Ευρωαφικανικής Ζώνης στο Davis Cup.

Ο 21χρονος πρωταθλητής, νο 7 στην παγκόσμια κατάταξη, ξεδίπλωσε μέσα στο κορτ όλη την ανωτερότητά του και νίκησε τον αντίπαλό του με 6-2, 6-1. Σε συνδυασμό και με την δύσκολη νίκη νωρίτερα του Μιχάλη Περβολαράκη με 2-1 σετ επί του Ρομέν Αρνεοντό, η Ελλάδα πήρε τη νίκη επί του Μονακό, σιγούρεψε την 2η θέση στον όμιλο και ταυτόχρονα πήρε την πρόκριση μαζί με την Πολωνία για τα αυριανά (14/9) πλέι-οφ κατάταξης, αλλά και την είσοδο στα πλέι-οφ του Group II (Μάρτιος 2020).

Ως προς το ματς, το πρώτο σετ κύλησε φυσιολογικά, με αρχικά 2-0 προβάδισμα του Τσιτσιπά, που έγινε 3-2 και στο τέλος 6-2 μέσα σε 25 λεπτά. Και το δεύτερο σετ πήγε γρήγορα στο 4-0 και αμέσως μετά στο 6-1 μέσα σε 24 λεπτά και μάλιστα με τον τελευταίο πόντο του αγώνα να τον κερδίζει με θεαματικό τρόπο, εισπράττοντας όλο το χειροκρότημα του κόσμου.

Την πρωτιά η Πολωνία

Από τη στιγμή που η Πολωνία νίκησε χτες την Ελλάδα, ήταν σχεδόν βέβαιο ότι θα πάρει την πρωτιά του Α’ ομίλου στο Group III της Ευρωαφρικανικής Ζώνης στο Davis Cup. Το Λουξεμβούργο, που είχε τεθεί επικεφαλής του ομίλου, έγινε ο «σάκος του μποξ» για όλες τις ομάδες. Η Πολωνία λοιπόν επιβεβαίωσε τα προγνωστικά με… συνοπτικές διαδικασίες, καθώς νίκησε με 3-0.

Αρχικά ο Καμίλ Μάιτσρζακ νίκησε με 6-2, 6-3 τον Κρις Ροντές, στη συνέχεια ο Χούμπερτ Χούρκας νίκησε με 6-3, 6-3 τον Κριστόφ Τολ και στο τέλος στο διπλό ο Χούμπερτ Χούρκας και ο Λούκας Κούμποτ επικράτησαν με 6-1, 6-4 των Τομ Ντίντριχ και Κρις Ροντές.