Ενδιαφέρουσες αναμετρήσεις με πολλά γκολ επεφύλασσε το πρώτο πιάτο της 4ης αγωνιστικής των ομίλων του Champions League. Στο Μιλάνο Ίντερ και Μπαρτσελόνα αναδείχθηκαν ισόπαλες με σκορ 1-1, ενώ η Ατλέτικο επικράτησε 2-0 της Ντόρτμουντ στη Μαδρίτη. Ισόπαλες με σκορ 1-1 αναδείχθηκαν επίσης Νάπολι και Παρί Σεν Ζερμέν, ενώ η Τότεναμ με πρωταγωνιστή τον Κέιν επικράτησε 2-1 της Αϊντχόφεν με ανατροπή.

Ο Ερυθρός Αστέρας δημιούργησε τη μεγαλύτερη έκπληξη στο εφετινό Champions League, τουλάχιστον έως τώρα. Οι Σέρβοι νίκησαν 2-0 τη Λίβερπουλ στο «Ράικο Μίτιτς» με ισάριθμα τέρματα του Μίλαν Πάνκοβ κι έβαλαν… «φωτιά» στον 3ο όμιλο, καθώς εκτός του ότι κατέστησαν επισφαλές το μέλλον της ομάδας του Γιούργκεν Κλοπ, μπήκαν κι αυτοί στο «κόλπο» της πρόκρισης με την πρώτη νίκη τους.

Μπριζ για φίλημα, Μονακό για κλάματα!

Δίχως τέλος μοιάζει ο φετινός κατήφορος της Μονακό, παρά την αλλαγή στην τεχνική ηγεσία με την άφιξη του Τιερί Ανρί στη θέση του Λεονάρντο Ζαρντίμ. Η ομάδα του Πριγκιπάτου ταπεινώθηκε μέσα στο «Λουί Ντε» από την Κλαμπ Μπριζ, η οποία πέρασε… αέρας με σκορ 4-0, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του Α’ ομίλου του Champions League και απέκτησε προβάδισμα για την τρίτη θέση.

Οι Βέλγοι είχαν ποσοστά… μπάσκετ στις προσπάθειές τους, αφού έκαναν επτά τελικές, εκ των οποίων οι έξι ήταν στον στόχο και πέτυχαν τέσσερα γκολ, ενώ οι Μονεγάσκοι παρότι είχαν την κατοχή και διπλάσιες ευκαιρίες, πολλές εκ των οποίων ήταν κλασσικές, έβλεπαν την αντίπαλη εστία σαν… σπιρτόκουτο.

Στο 12ο λεπτό της αναμέτρησης ο Χανς Φάνακεν από κοντά άνοιξε το σκορ για την Μπριζ.

Πέντε λεπτά αργότερα ο Μπαρέκα έκανε χέρι μέσα στην περιοχή, ο διαιτητής έδειξε το σημείο του πέναλτι και ο Φάνακεν το εκτέλεσε εύστοχα κάνοντας το 0-2 για την Μπριζ.

Ο αγώνας έχασε το ρυθμό του στη συνέχεια και απλά ο Φόρμερ στο 85′ διαμόρφωσε το τελικό 4-0.

Οι αναμετρήσεις και οι σκόρερ:

Ατλέτικο Μαδρίτης-Ντόρτμουντ 2-0 (33′ Σαούλ, 80′ Γκριεζμάν)
Τότεναμ-Αϊντχόφεν 2-1 (78′, 89′ Κέιν – 2′ Ντε Γιονγκ)
Ίντερ-Μπαρτσελόνα 1-1 (87′ Ικάρντι – 83′ Μάλκολμ)
Νάπολι-Παρί Σεν Ζερμέν 1-1 (62′ πεν. Ινσίνιε – 45’+1′ Μπερνάτ)
Σάλκε-Γαλατάσαραϊ 2-0 (4′ Μπουργκστάλερ, 58′ Ουτ)
Πόρτο-Λοκομοτίβ Μόσχας 4-1 (2′ Ερέρα, 43′ Μαρεγκά, 67′ Κορόνα, 90′ Οτάβιο – 59′ Φαρφάν)