Αντίπαλός της ΑΕΚ στη φάση των «8» θα είναι η Μπάμπεργκ του «δικού» της, Νίκου Ζήση, (απέκλεισε την Μπάνβιτ)

Στα προημιτελικά του Basketball Champions League προκρίθηκε η κάτοχος του τίτλου, ΑΕΚ. Μετά το +9 στην Πυλαία, η Ένωση επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί για παρουσία στις καλύτερες οκτώ ομάδες, έστω κι αν ηττήθηκε με 62-63, στον Β΄ αγώνα της φάσης των «16» από τον ΠΑΟΚ.

Αντίπαλός της ΑΕΚ στη φάση των «8» θα είναι η Μπάμπεργκ του «δικού» της, Νίκου Ζήση, (απέκλεισε την Μπάνβιτ), με τον πρώτο αγώνα να διεξάγεται στη Γερμανία (26/3) και τον δεύτερο στην Αθήνα (2/4).

Με 11 πόντους και 7 ριμπάουντ ο Βινς Χάντερ ήταν ο MVP, ενώ 10 πόντους πρόσθεσε ο Γιόνας Ματσιούλις. Τζέφερσον, Χάτσερ και Μαργαρίτης ήταν οι κορυφαίοι του ΠΑΟΚ.

Ο Τζόρνταν Θίοντορ αγωνίστηκε κανονικά για την ΑΕΚ, παρά την κάκωση στο γαστροκνήμιο που υπέστη στο ματς με τον Χολαργό (9/3). Xωρίς Βασίλη Καββαδά και Βασίλη Ξανθόπουλο παρατάχθηκαν οι «κιτρινόμαυροι».

Τις υπηρεσίες του Τζαμάλ Τζόουνς που έμεινε στη Θεσσαλονίκη στερήθηκε ο ΠΑΟΚ.

Τα δεκάλεπτα: 18-14, 32-27, 45-47, 62-63

Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά και με πολυφωνία στην επίθεση προηγήθηκε με 5-10. Η ΑΕΚ αντέδρασε, απάντησε με σερί 8-0, από καλάθια των Ματσιούλις, Χάντερ και Ντούσαν Σάκοτα για το 13-10. Η Ένωση διατήρησε το προβάδισμα, 18-14 με τρίποντο του Χάρη Γιαννόπουλου (Κόνιαρης και Μαργαρίτης έδωσαν λύσεις για τον ΠΑΟΚ) στο τέλος της 1ης περιόδου, με τους «κιτρινόμαυρους» να μετρούν μόνο… 2/8 τρίποντα στα πρώτα δέκα λεπτά.

Μετά το 23-16 υπέρ της ΑΕΚ από τρίποντο του Τσαλμπούρη, ο ΠΑΟΚ έκανε προσπάθεια να προσπεράσει, με τους Σχίζα, Μαργαρίτη, Τζέφερσον και το τρίποντο του Ζάρα να ολοκληρώνει σερί 7-0 για τον «Δικέφαλο του Βορρά» που ισοφάρισε σε 23-23. Οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου, παρά την υπεροχή τους στα ριμπάουντ (23 έναντι 13 της ΑΕΚ σε 20 λεπτά), έκαναν πολλά λάθη (11 στο α΄ μέρος). Στον αντίποδα η ΑΕΚ που είδε τον Ντελρόι Τζέιμς να μαζεύει τα 6 από τα 13 ριμπάουντ της, είχε 5 λάθη σε 20 λεπτά, κι ενώ ήταν εξίσου άστοχη με τον ΠΑΟΚ (3/14 τρίποντα), κατάφερε να πάει στο +5 (32-27) στα αποδυτήρια,

Η ΑΕΚ προηγήθηκε και με +9, 39-30, αλλά έκτοτε είδε τον ΠΑΟΚ να απαντά με επιμέρους σκορ 2-10 (Μαργαρίτης, Τέπιτς, Κόνιαρης, Χάτσερ) και να πλησιάζει απειλητικά, 41-40. Η ΑΕΚ με βολές του Λαρεντζάκη απομακρύνθηκε προσωρινά, 43-40, αλλά εύστοχος ήταν στις βολές και ο Μαργαρίτης, 43-42. Το αντιαθλητικό φάουλ του Γκρίφιν στον Γκος, έδωσε την ευκαιρία στον Αμερικανό του ΠΑΟΚ να ξαναβάλει μπροστά στο σκορ την ομάδα της Θεσσαλονίκης, από τη γραμμή των βολών 43-44.Ο Ντάριους Γκάρετ διαμόρφωσε με λέι απ το 43-46, ο Σάκοτα απάντησε 45-46, με τον Χάτσερ να ευστοχεί σε μία βολή μετά το φάουλ του Ντιλρόι Τζέιμς, για το 45-47, στο 30ο λεπτό.

Με ένα τρίποντο για κάθε ομάδα ξεκίνησε η 4η περίοδος: πρώτα ευστόχησε ο Ουίλιαμ Χάτσερ (45-50) και εν συνεχεία ο Γιόνας Ματσιούλις για την ΑΕΚ (48-50). Κι όταν στην αμέσως επόμενη φάση ο Ντιλρόι Τζέιμς έκλεψε και βγήκε μόνος του μπροστά για να ολοκληρώσει τη φάση με κάρφωμα, Η ΑΕΚ ισοφάρισε σε 50-50. Η αστοχία των δύο ομάδων… συνεχίστηκε, σε ένα ποιοτικά κακό παιχνίδι, με χαμηλό σκορ. Με 5 λεπτά να απομένουν ο Γκος «χτύπησε» έξω από τα 6.75, 50-53. Χάντερ και Ματσιούλις έβαλαν πάλι σε πρωτοπορία την ΑΕΚ, 54-53. Ο Χάτσερ έκανε το 54-55… αλλά ο ΠΑΟΚ χρειαζόταν νίκη με +10 για να προκριθεί και ο χρόνος πλέον δεν επαρκούσε. Δύο βολές του Χάντερ και δύο του Σάτοκα, 57-55 έγειραν οριστικά την πλάστιγγα υπέρ της Ένωσης καθώς απέμεναν λιγότερο από 2 λεπτά. Το τρίποντο του Γκρίφιν, 60-57, σήκωσε τους φιλάθλους από τη θέση τους που ζητούσαν… το Κύπελλο το ευρωπαϊκό! Πλέον στην ΑΕΚ χαλάρωσαν και ο Τζέφερσον ήταν αυτός που με λέι απ χάρισε τη νίκη, 62-63, στον ΠΑΟΚ… όχι όμως και την πρόκριση..

Διαιτητές: Κόντε (Ισπανία), Ρόσο (Γαλλία), Λαντσαρίνι (Ιταλία)

ΑΕΚ (Λούκα Μπάνκι): Τζέιμς 8, Σάκοτα 6, Τσαλμπούρης 3 (1), Ματσιούλις 10 (2), Λαρεντζάκης 8, Γκρίφιν 8 (2), Θίοντορ 2, Σαντ-Ρος 3, Γιαννόπουλος 3 (1), Χάντερ 11

ΠΑΟΚ (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Τζέφερσον 11, Χρυσικόπουλος 5, Σχίζας 2, Κόνιαρης 4, Τέπιτς 9 (1), Τσόχλας 2, Μαργαρίτης 10, Χάτσερ 10 (1), Γκάρετ 2, Γκος 5 (1), Ζάρας 3 (1)