Μετά από 4.32′  ο Στέφανος Τσιτσιπάς  νίκησε με 3-2 σέτ τον Θανάση Κοκκινάκη και θ’ αγωνιστεί το Σάββατο απέναντι στον Μίκαελ Ίμερ στον 3ο γύρο του Australian Open.

Ο Έλληνας πρωταθλητής  μετά από ένα συγκλονιστικό ματς  (6-7(5),6-4,6-1,6-7(5),6-4) προκρίθηκε για 3η  συνεχόμενη χρονιά στους ’32” του Australian Open.

Στο καθοριστικό πέμπτο σετ, ο 22χρονος τενίστας κατάφερε να κάνει το μπρέικ νωρίς, υπερασπίστηκε το σερβίς του και έφτασε στη νίκη με 6-4 γκέιμ.

Το ματς θα μπορούσε να ήταν πολύ πιο σύντομο και πολύ πιο εύκολο για τον Έλληνα τενίστα εάν αξιοποιούσε το match point στο 4ο σετ και εάν είχε καλύτερο ποσοστό από το 5/22 στα κερδισμένα break points.

«Δεν θα πω πολλά σήμερα, είδατε τι έγινε την προηγούμενη φορά.

Ο Θανάσης είναι σπουδαίος μαχητής, ήταν πολύ δύσκολος αντίπαλος σήμερα. Είναι ταλαντούχος και έχει μεγάλες προοπτικές. Είναι σπουδαίος σέρβερ και έχει όλα τα όπλα από τη βασική γραμμή. Διασκέδασα σήμερα που είχαμε την ευκαιρία να δώσουμε ένα ωραίο, ποιοτικό θέαμα.

Ήταν κρίμα που δεν έπαιζε τα τελευταία χρόνια αλλά είμαι πολύ χαρούμενος που επέστρεψε και αγωνίζεται στο κορυφαίο επίπεδο. Υπάρχει ποικιλία στη νέα γενιά και πιστεύω ότι θα δούμε ωραίο τένις τα επόμενα χρόνια, παλεύοντας όλοι μας για το Νο1» δήλωσε ο Τσιτσιπάς αμέσως μετά το ματς.