Με νικητή τον Νόβακ Τζόκοβιτς επί του σπουδαίου Ρότζερ Φέντερερ ολοκληρώθηκε ο τελικός του τουρνουά Wimbledon στο Λονδίνο. Ο Σέρβος στη γιγαντομαχία με τον Ελβετό άσο, κατάφερε να πάρει τη νίκη με 7-6, 1-6, 7-6, 4-6, 13-12 (7-3) μετά από αγώνα διάρκειας 4 ωρών και 55 λεπτών (ο μεγαλύτερος όλων των εποχών), ενώ οι θεατές είχαν την ευκαιρία να απολαύσουν έναν από τους πιο συναρπαστικούς τελικούς των τελευταίων ετών.

Ο 32χρονος Τζόκοβιτς. Νο1 στον κόσμο, πήρε το πρώτο σετ στο τάι μπρέικ σε 60 λεπτά, ενώ ο Ελβετός ισοφάρισε με άνετη επικράτηση (6-1 σε 25 λεπτά) στο 2ο σετ, αλλά ο Τζόκοβιτς πήρε επίσης στο τάι μπρέικ το 3ο (53 λεπτά) και ταυτόχρονα το μεγάλο προβάδισμα για τη νίκη. Ο 38χρονος Φέντερερ όμως απάντησε στο 4ο σετ με 6-4 (σε 40 λεπτά αγώνα) για να κριθεί η αναμέτρηση στο 5ο και τελευταίο, όπου οι δύο αντίπαλοι αναδείχθηκαν ισόπαλοι 12-12 γκέιμ και στο τάι μπρέικ ο Τζόκοβιτς πήρε τον τελικό με 7-3.

Ο Τζόκοβιτς κατέκτησε το 5ο τρόπαιο στο τουρνουά του Γουίμπλεντον, δεύτερο συνεχόμενο (2011, 2014, 2015, 2018, 2019) και 16ο συνολικά σε τουρνουά γκραν σλαμ. Ο 38χρονος Φέντερερ έχασε στις λεπτομέρειες αλλά απέδειξε γιατί και αυτός (Νο 3) παραμένει στην κορυφή του παγκόσμιου τένις με 20 τρόπαια σε γκραν σλαμ στην καριέρα του, από τα οποία τα οκτώ στο Wimbledon (2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2009, 2012, 2017).

Στην κόψη του ξυραφιού!

Στο 1ο σετ που κράτησε 58′ ο Τζόκοβιτς επικράτησε στο τάι μπρέικ απέναντι σ’ ένα σπουδαίο Φέντερερ.

Ο Σέρβος εκμεταλλεύτηκε το μπάκχαντ του ενώ ο Ελβετός είχε 14-6 αβίαστα λάθη. Οι winners ήταν 21-14 για τον Φέντερερ ο οποίος αν και έφτασε κοντά στη νίκη στο τάι μπρέικ δεν τα κατάφερε.

Το σετ δεν είχε μπρέικ. Ο Φέντερερ έφτασε κοντά στο 3ο γκέιμ αλλά ο Τζόκοβιτς ισοφάρισε σε 2-2. Ο Ελβετός είχε συνέχεια προβάδισμα και φτάσαμε στο 5-6. Ο Σέρβος κάνει love game και ισοφαρίζει σε 6-6.

Εκεί ο Τζόκοβιτς κάνει μίνι μπρέικ στο 3-1 αλλά ο Ελβετός θα ανατρέψει την κατάσταση για να φτάσει στο 3-5! Ο Τζόκοβιτς ισοφάρισε σε 5-5 και πήρε τελικά το τάι μπρέικ!

Πληρωμένη… απάντηση

Στο 2ο σετ ο Φέντερερ κάνει μπρέικ (1-0) και με δεύτερο μπρέικ θα φτάσει στο 3-0 με τον Τζόκοβιτς να έχει κερδίσει μόλις 4 πόντους. Συνεχίζει για το 4-0 αλλά ο «Νόλε» θα πάρει το 5ο γκέιμ και θα μειώσει σε 4-1.

Με τον 8ο άσο του στο παιχνίδι φτάνει στο 5-1 ο Ελβετός και στο 6-1. Το σετ διαρκεί 25′. Ο Φέντερερ έχει φτάσει στα 3/5 μπρέικ πόιντ και ο Τζόκοβιτς είναι ακόμη στο 0/0.

Στο ίδιο τάι μπρέικ… θεατές

Το 3ο σετ ανοίγει με γκέιμ για τον Φέντερερ και με τον Ελβετό να φτάνει με love game στο 2-1. Ο Τζόκοβιτς ισοφάρισε σε 2-2 με δυναμική παρουσία στα ράλι αλλά ο Φέντερερ ανεβαίνει ακόμη και στο φιλέ για το 3-2.

Το 3-3 είναι γεγονός αλλά με love game ο Φέντερερ θα φτάσει στο 4-3 με τον «Βασιλιά» να φτάνει στους 10 άσους. Ο Φέντερερ είναι αυτός που φτάνει στο 5-4 αλλά με σπουδαία άμυνα ο Τζόκοβιτς θα φέρει το σετ στο 5-5.

Το 6-5 για τον Φέντερερ με love game. Με τον 100ο πόντο του θ’ ανοίξει το 12ο γκέιμ ο Ελβετός αλλά ο Σέρβος θα πάρει το γκέιμ και θα οδηγηθούμε σε τάι μπρέικ.

Εκεί ο «Νόλε» θα κάνει το 3-0 και το 4-1 αφού ο Φέντερερ έχει 2 λάθη στο μπάκχαντ. Ο Σέρβος θα οδηγήσει στο 5-1 αλλά θα μειώσει σε 5-2 ο Ελβετός και σε 5-3 με χτύπημα βολέ.

Με τον 12ο άσο του θα μειώσει σε 5-4 από 5-1. Το 6-4 και το σετ είναι για τον Σέρβο.

Διαφορά… μπρέικ

Στο 4ο σετ το πρώτο γκέιμ πάει στον Σέρβο αλλά ισοφαρίζει ο Ελβετός. Νέα ισοπαλία (2-2) αλλά ο Φέντερερ με μπρέικ (4/7) θα προηγηθεί με 3-2! Με love game θα φτάσει στο 4-2 και με νέο μπρέικ θα κάνει το 5-2.

Ο Τζόκοβιτς με μπρέικ θα μειώσει σε 5-3. Είναι οι πρώτες ευκαιρίες και το πρώτο του μπρέικ μετά από 20 γκέιμ! Μειώνει σε 5-4 ο Σέρβος αλλά ο Ελβετός με love game θα οδηγήσει για πρώτη φορά μετά από το 2014 στο 5ο σετ τον τελικό!

Μετά από το 1-1 στο ξεκίνημα του 5ου σετ ο Σέρβος κρατάει το σερβίς του για το 2-1. Ο Τζόκοβιτς έχει ευκαιρίες για μπρέικ αλλά ο Φέντερερ κρατάει και ισοφαρίζει σε 2-2! Κρατάει το σερβίς ο Τζόκοβιτς για το 3-2 και στο πιο κατάλληλο σημείο έφτασε στο μπρέικ και στο 4-2.

Ο Φέντερερ «απαντά» με μπρέικ για το 4-3 και με τον 17ο άσο του ισοφαρίζει σε 4-4! Μετά από 3.42 ο Τζόκοβιτς θα προηγηθεί με 5-4 και ο Φέντερερ θα ισοφαρίσει για το 5-5.

Το 6-5 θα έρθει από τον Τζόκοβιτς αλλά ο επικός Φέντερερ θα ισοφαρίσει σε 6-6! Ο Σέρβος σε 4 ώρες αγώνα θα προηγηθεί με 7-6 αλλά πάλι ο Ελβετός θα κάνει το 7-7 με 2 άσους. Ο Φέντερερ φτάνει σε νέο μπρέικ για το 8-7 και με μπρέικ ο Τζόκοβιτς θα κάνει το 8-8 και το 9-8!

Ο Ελβετός αντέχει για το 9-9 αλλά ο Σέρβος θα κάνει το 10-9. Ο Φέντερερ με σερβίς θα ισοφαρίσει εκ νέου σε 10-10 και το 11-10 είναι για τον «Νόλε». Ξανά ο Φέντερερ θα κάνει το θαύμα του (11-11) και αφού «σβήσει» το μπρέικ ποιντ του αντιπάλου του ο Τζόκοβιτς θα προηγηθεί με 12-11.

Με άσο ο Φέντερερ θα κάνει το 12-12 και γράφει ιστορία αφού είναι ο μεγαλύτερος σε διάρκεια τελικός στο Wimbledon. Στο τάι μπρέικ κερδίζει με 7-3 και κατακτά το τρόπαιο!