Συγκλονιστικό φινάλε είχε ο δεύτερος αγώνας μπαράζ ανάμεσα στον ΟΦΗ και τον Πλατανιά στο «Θ. Βαρδινογιάννης», όπου οι Ηρακλειώτες επικράτησαν με 3-2 σκορ, εξασφαλίζοντας την παραμονή τους στη Super League.

Πάντως, για να κερδίσει την παρουσία του στην πρώτη τη τάξει κατηγορία του ελληνικού ποδοσφαίρου η ομάδα του Βέρα χρειάστηκε να διανύσει τη διαδρομή «κόλαση-παράδεισος» σε μόλις δύο λεπτά.

Κι αυτό γιατί στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων οι Χανιώτες ισοφάρισαν σε 2-2 και με αυτό το σκορ έπαιρναν αυτοί το εισιτήριο για τη Super League (0-0 είχε λήξει το πρώτο ματς στα Περιβόλια), πριν τελικά οι γηπεδούχοι λυτρωθούν στο 90+5′ από τον Ναμπί, σε ένα παιχνίδι θρίλερ, με συνεχείς ανατροπές και άγρια ομορφιά.

Γκολ: 11′ πεν. Νέιρα (ΟΦΗ), 42′ Τσαμούρης (Πλατανιάς), 69′ Γιακουμάκης (ΟΦΗ), 90+2′ Παπανικολάου (Πλατανιάς), 90+5′ Ναμπί (ΟΦΗ)

Κίτρινες: Ποζατζίδης (Πλατανιάς), Μπιανκόνι (Πλατανιάς), Γιακουμάκης (ΟΦΗ), Ουές (Πλατανιάς), Νάστος (ΟΦΗ), Βαζ (OΦΗ)

Κόκκινες: Γιακουμάκης (ΟΦΗ), Μπιανκόνι (Πλατανιάς)

ΟΦΗ (Χάιμε Βέρα): Σωτηρίου, Μπράουν, Παπάζογλου, Νάστος, Κοροβέσης, Μεγιάδο, Σακόρ (58′ Ναμπί), Βαζ, Νέιρα, Φερέιρα (58′ Ντίνας), Σασί (46′ Γιακουμάκης)

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (Γιάννης Τάτσης): Γκολζ, Ουές, Ρουσσάκης (78′ Παπουτσογιαννόπουλος), Κόρτσαμ, Τσαμούρης, Ποζατζίδης, Μποσέτι, Καραγκούνης, Νίλι, Παπανικολάου, Μπιανκόνι.