Έξι ομάδες πήραν την πρόκριση την Τετάρτη στην επόμενη φάση του.

Αποκλείστηκε η Λάρισα από το κύπελλο Ελλάδας καθώς παρά τη νίκη της επί της Καλαμάτα με πέναλτι του Ουάρντα, δεν μπόρεσε να ανατρέψει το σε βάρος της 3-0 του πρώτου αγώνα.

Σε ματς-θρίλερ ο Αστέρας Τρίπολης νίκησε με 3-2 τον Πλατανιά στην παράταση. Οι Αρκάδες, ισοφάρισαν στο πρώτο λεπτό της παράτασης με τον Ιγκλέσιας. Ο Μιγκέλ Μπιανκόνι στο 102΄ έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στον Πλατανιά, ωστόσο ο Ιγκλέσιας «λύτρωσε» τον Αστέρα στο 112΄, καθώς ευστόχησε σε πέναλτι και «έγραψε» το 2-2, ενώ ο Λουίς Φερνάντεθ διαμόρφωσε το τελικό 3-2 στο 120΄. Μετά τον αγώνα ανακοινώθηκε η λύση της συνεργασίας του Αστέρα Τρίπολης με τον προπονητή Μπόρχα Χιμένεθ.

Η Ξάνθη προκρίθηκε εύκολα καθώς επικράτησε στην έδρα της 3-0 του Απόλλωνα Λάρισας με γκολ των Μπαριέντος (2’), Ντε Αμορίμ (41’) και Στάρτζεον (49’).

Εύκολη αποστολή είχε ο Πανιώνιος, έχοντας «προίκα» το 3-0 του πρώτου αγώνα, ο οποίος νίκησε με 6-0 τον Ολυμπιακό Βόλου και σφράγισε το εισιτήριο για τους «16» της διοργάνωσης. Οι Νεοσμυρνιώτες άνοιξαν το σκορ με κεφαλιά του Δούμτσιου, ενώ ακολούθησαν άλλα τρία τέρματα του Τσιλούλη (21΄, 25΄, 53) και από ένα οι Καμαρά (73’), Παπανικολάου (89’) .

Την ανατροπή πέτυχε ο ΟΦΗ επί της Καβάλας. Ο Τσιλιανίδη στο 38΄ έκανε το 1-0. Το 2-0 έγινε στο 52΄ με τον Νέιρα και τρία λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης έκανε το 3-0. Στο 90’ ο Φιγκεϊρέδο έκανε το 4-0.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα πήρε την πρόκριση νικώντας με 2-1 την Βέροια. Για τους φιλοξενούμενους σκόραραν οι Παμλίδης (37’) και Πήλιος (94) ενώ για τους γηπεδούχους είχε ισοφαρίσει ο Μελικιώτης (41’).

Αύριο ολοκληρώνονται οι επαναληπτικοί αγώνες της φάσης των 32 με τα παιχνίδια του Παναθηναϊκού με την Παναχαϊκή, της Λαμίας με τον Αιολικό και του Βόλου με τον Πανσερραϊκό.