Οι «πράσινοι» δεν κατόρθωσαν να καλύψουν τη διαφορά των 9 πόντων από την ήττα στη Βιτόρια, που σημαίνει πως υστερούν σε περίπτωση ισοβαθμίας

Ο Παναθηναϊκός αποφόρτισε με την πέμπτη διαδοχική νίκη του το πένθιμο κλίμα που επικρατούσε στο ΟΑΚΑ από το θάνατο του ιστορικού παράγοντα της ομάδας, Θανάση Γιαννακόπουλου, αλλά η αγωνιστική του καθίζηση στο δεύτερο ημίχρονο δεν του επέτρεψε την ολοκλήρωση της διπλής αποστολής.

Οι «πράσινοι» επικράτησαν με 72-70 της Μπασκόνια στο κατάμεστο ΟΑΚΑ, για την 27η αγωνιστική της Euroleague, βελτιώνοντας σε 14-13 το ρεκόρ τους και πιάνοντας τους Βάσκους και τον Ολυμπιακό με ρεκόρ 14-13.

Ωστόσο, ο στόχος της κάλυψης της διαφοράς της ήττας τους στη Βιτόρια δεν επετεύχθη, στερώντας από τον Παναθηναϊκό την ευκαιρία να εισέλθει στην οκτάδα, καθώς υστερεί στην τριπλή ισοβαθμία, με αποτέλεσμα να παραμείνει στην 9η θέση. Πλέον το «τριφύλλι» χρειάζεται πάση θυσία το «διπλό» στο Μιλάνο (22/3), απέναντι στην Αρμάνι του Μάικ Τζέιμς, προκειμένου να «αγκαλιάσει» την πρόκριση στα πλέι οφ. Ο Παναθηναϊκός «πλήρωσε» απόψε την αδικαιολόγητη κατάρρευση του στο δεύτερο ημίχρονο, όταν απώλεσε τη διαφορά των 23 πόντων που είχε οικοδομήσει στο πρώτο, απέναντι σε μία Μπασκόνια που παρατάχθηκε στο ΟΑΚΑ με τέσσερις απουσίες (Τορνίκε Σενγκέλια, Ματ Τζάνινγκ, Τζέισον Γκρέιντζερ, Πατρίσιο Γκαρίνο).

Ωστόσο, ΝτεΣόν Τόμας (16π.) και Σον Κιλπάτρικ (16π.) μίλησαν στα κρίσιμα τελευταία λεπτά, αποτρέποντας μία καταδικαστική εντός έδρας ήττα, όσον αφορά στη συνέχεια της ομάδας τους στη διοργάνωση. Από τους Βάσκους ξεχώρισαν Ουέρτας (13π.), Σιλντς (13π.), Χίλιαρντ (13π.) και ο Πουαριέ (10π.), που έκανε τεράστια ζημιά μέσα στην «πράσινη» ρακέτα στην επανάληψη.

Τα δεκάλεπτα: 26-10, 48-27, 56-48, 72-70

Ο Παναθηναϊκός έδειξε τις διαθέσεις του από το πρώτο τζάμπολ, «στραγγαλίζοντας» με την άμυνά του την Μπασκόνια και δίνοντας ρεσιτάλ στην επίθεση, με στατιστικά για… φίλημα. Με τους Καλάθη, Λάνγκφορντ να εκτελούν από τα 6.75 και τη γραμμή ψηλών να μην έχει αντίπαλο μέσα στη ρακέτα, οι «πράσινοι» έγραψαν το 13-0 στο 4΄, ενώ στο 8΄ εκτόξευσαν τη διαφορά στο +19 (22-3), για να κλείσει την περίοδο στο +16 (26-10).

Η Μπασκόνια προσπάθησε να αντιδράσει από τα 6.75 στα πρώτα λεπτά του δεύτερου δεκαλέπτου, μείωσε στους -14 (37-23) στο 16΄, αλλά η «πράσινη» απάντηση ήταν έτοιμη. Ο Παναθηναϊκός έβγαλε τους αιφνιδιασμούς, η περιφέρεια λειτούργησε και στο 18΄ το «τριφύλλι» βρέθηκε για πρώτη φορά στο +23 (48-25), για να πάρει το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +21 (48-27).

Με τον «αέρα» των 21 πόντων, ο Παναθηναϊκός παρουσίασε σημάδια χαλάρωσης στην τρίτη περίοδο, φτάνοντας τα 11 λάθη και χάνοντας τη διάρκεια του σε άμυνα και επίθεση. Οι «πράσινοι», μάλιστα, δέχθηκαν ένα επιμέρους σκορ 8-21 από τους Βάσκους στο τρίτο δεκάλεπτο, μπαίνοντας στον… επίλογο στο «εύθραυστο» +8 (56-48), ενώ χαρακτηριστικό της αφλογιστίας τους ήταν ότι έμειναν χωρίς καλάθι από το 25΄(!).

Η αντεπίθεση των Βάσκων συνεχίστηκε στην τέταρτη περίοδο, με τους φιλοξενούμενους να εξαργυρώνουν επιθετικά ριμπάουντ, αιφνιδιασμούς και λάθη του Παναθηναϊκού. Μάλιστα με επιμέρους σκορ 2-13, η Μπασκόνια προσπέρασε στο 34΄ με +3 (58-61). Ένα τρίποντο του Τόμας αφύπνισε τους «πράσινους», ενώ ο Κιλπάτρικ χάρισε και πάλι το προβάδισμα με 63-61. Με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ, ο Κιλπάτρικ πήρε καθοριστικό τρίποντο από την αριστερή γωνία στο ενάμισι λεπτό για τη λήξη του αγώνα και δικαιώθηκε (70-67). Δύο καλές «πράσινες» άμυνες και το καλάθι του Τόμας στα 14΄΄ «σφράγισαν» τη νίκη για τον Παναθηναϊκό, που έκοψε το νήμα του τερματισμού με 72-70.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπελόσεβιτς, Πατέρνικο, Ντιφαλά

Οι συνθέσεις:

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ρικ Πιτίνο): Τόμας 16 (1), Λάνγκφορντ 8 (1), Παπαγιάννης 10, Παπαπέτρου 6, Γκιστ, Βουγιούκας 5, Λεκαβίτσιους 2, Κιλπάτρικ 14 (3), Καλάθη 11 (1)

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Βέλιμιρ Περάσοβιτς): Βιλντόσα 11 (3), Φόιντμαν 9 (1), Χουέρτας 13, Ντιόπ 2, Πουαριέ 10, Τζόουνς, Σιλντς 13 (1), Χίλιαρντ 12 (2)