Με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να σημειώνει για πρώτη φορά στην καριέρα του διαδοχικά τριπλ νταμπλ φίγκιουρ, το Μιλγουόκι επιβλήθηκε των Ουίζαρντς στην Ουάσινγκτον με 125-119.

Υπενθυμίζεται ότι ο «Greek Freak» είχε πετύχει τριπλ νταμπλ και στο προηγούμενο παιχνίδι των Μπακς, κόντρα στους Νικς, με αποτέλεσμα να μετράει πλέον 24 τριπλ νταμπλ στην καριέρα του. Ο «Giannis» τελείωσε τον αγώνα με 33 πόντους (10/15 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 7/8 βολές), 11 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 κόψιμο και 4 λάθη στα 36 λεπτά και 11 δευτερόλεπτα που χρησιμοποιήθηκε.

Τα «ελάφια» είχαν άλλους επτά παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, με τον Τζρου Χόλιντεϊ να έχει 18. Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο έμεινε άποντος στα 106 δευτερόλεπτα που αγωνίστηκε, καθώς είχε απολογισμό 0/1 δίποντο και 1 ριμπάουντ. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο επιθετικός πλουραλισμός των Μπακς… εξουδετέρωσε τη σπουδαία εμφάνιση του Ράσελ Ουέστμπρουκ, καθώς ο γκαρντ των Ουίζαρντς τελείωσε τον αγώνα με 42 πόντους (11/21 δίποντα, 5/11 τρίποντα, 5/9 βολές), 10 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 2 κλεψίματα και 6 λάθη σε 39 λεπτά και 28 δευτερόλεπτα συμμετοχής.

Στο μεταξύ, το Ντάλας επέστρεψε στις νίκες, επικρατώντας των Νάγκετς στο Ντένβερ με 116-103. Ο Κρίσταπς Πορζίνγκις με 25 πόντους ήταν ο κορυφαίος των Μάβερικς, ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση ο Λούκα Ντόντσιτς με 21 πόντους και 12 ασίστ. Από πλευράς των γηπεδούχων, ο Νίκολα Γιόκιτς «άγγιξε» το τριπλ νταμπλ φίγκιουρ, καθώς τελείωσε τον αγώνα με 26 πόντους, 9 ριμπάουντ και 11 ασίστ.

Από εκεί και πέρα, η Ιντιάνα επέστρεψε στις επιτυχίες, καθώς κατέβαλε στο Φοίνιξ με 122-111 την αντίσταση των Σανς, οι οποίοι μετρούσαν πέντε σερί νίκες. Οι Πέισερς είχαν έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό ποντων, με τον Μάλκολμ Μπρόγκντον να είναι ο πρώτος σκόρερ των φιλοξενούμενων με 25.
Την τέταρτη σερί νίκη τους πανηγύρισαν οι Νετς, επικρατώντας του Ντιτρόιτ στο Μπρούκλιν με 100-95.

Ο Τζέιμς Χάρντεν ήταν ο κορυφαίος των γηπεδούχων, καθώς τελείωσε τον αγώνα με 24 πόντους, 10 ριμπάουντ και 10 ασίστ.

Τέλος, οι Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ γνώρισαν εντός έδρας ήττα από τη Νέα Υόρκη με 119-97. Ο Αλεξέι Ποκουσέφσκι αγωνίστηκε με τους γηπεδούχους για 29 λεπτά και 46 δευτερόλεπτα με απολογισμό 4 πόντους (2/5 δίποντα, 0/6 τρίποντα), 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 λάθη.

Συνοπτικά, στους αγώνες για το ΝΒΑ που έγιναν τα ξημερώματα σημειώθηκαν τα αποτελέσματα:
  • Οκλαχόμα Σίτι-Νέα Υόρκη 97-119
  • Μπρούκλιν-Ντιτρόιτ 100-95
  • Σάρλοτ-Τορόντο 114-104
  • Ουάσινγκτον-Μιλγουόκι 119-125
  • Ατλάντα-Σακραμέντο 121-106
  • Μινεσότα-Πόρτλαντ 121-125
  • Φοίνιξ-Ιντιάνα 111-122
  • Ντένβερ-Ντάλας 103-116